Eufy Security Solo OutdoorCam C24 – wielki brat patrzy

Uniwersalna zewnętrzna kamera bezpieczeństwa o rozdzielczości 2K, wbudowany reflektor, noktowizor, brak opłat miesięcznych, odporna na warunki atmosferyczne IP67, czy to ma sens?

Wybór odpowiedniej kamery bezpieczeństwa do monitoringu wewnątrz i na zewnątrz domu prosty nie jest. Ceny systemów zaczynają się od kilku stów, a kończą na kilku tysiącach. Wielu producentów sprzedaje gotowe rozwiązania, w których mamy np. 2, 4 lub 6 kamer, które są instalowane na stałe. Natomiast w Eufy interesująca jest elastyczność i kompatybilność wszystkich urządzeń tej marki. Eufy ma dość ciekawe rozwiązanie, ponieważ wszystkie kamery tego producenta, których jest bardzo dużo, współpracują w tym samym ekosystemie, a to wiele ułatwia, bowiem możemy kupić dowolną kamerę, sprawdzić jej możliwości i funkcję, a następnie zdecydować w jaki sposób będzie najbardziej przydatna. Montaż i demontaż jest szybki i prosty. No i oczywiście w każdym momencie możemy dokupić inny model i dodać go do systemu.

Oko na świat

Eufy Security Solo Outdoor Cam to przewodowa kamera, nieco mniejsza od piłki tenisowej o rozdzielczości 2K, o przesłonie F2.0, z podwójnym bardzo jasnym reflektorem, noktowizorem, czułym mikrofonem i wbudowanym głośnikiem. Cała konstrukcja jest odporna na zewnętrzne warunki atmosferyczne i ma certyfikat IP67. Oznacza to, że możemy ją zainstalować pod chmurką i nie zaszkodzi jej ani deszcz, ani śnieg, ani silny wiatr czy nawet burza piaskowa. Dostajemy w zestawie uchwyt magnetyczny, który mocno przylega do powierzchni stalowych, ale jednocześnie równie mocno pozwala na doczepienie kulistej kamery w dowolny sposób i pod dowolnym kątem.

Przeczytaj też: Xiaomi Mi Home Security Camera 360 – Kamera do monitoringu (conowego.pl)

Unboxing

Wszystkie dotychczas testowane produkty Eufy były świetnie zapakowane i nie inaczej jest z kamerą. Na pudełku znajdują się zdjęcia urządzenia oraz wszystkie najważniejsze informacje i funkcje. Wewnątrz opakowania znajdziemy kamerę, 6 metrowy przewód, kartę pamięci micro-SD 32 GB, ładowarkę, magnetyczną podstawę/uchwyt i naklejkę 3M. Wszystko ma swoją oddzielną przegródkę i jest zapakowane estetycznie w ekologiczny woreczek. Miło, że producent dodał kartę, bo dzięki temu kamera jest gotowa do pracy bez dodatkowych opłat, zaraz po wyjęciu z pudełka.

Konfiguracja

Podłączenie Eufy Security Solo OutdoorCam C24 to proces, który zajmuje dosłownie chwilę. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie, wystarczy zeskanować QR kod na kamerze i zostaje ona dołączona automatycznie do systemu. Kolejnym krokiem jest wybór docelowego miejsca przechowywania filmów. Mamy do wyboru kartę pamięci, którą instaluje się w kamerze, ale jest też możliwość wyboru abonamentu miesięcznego lub na dłuższy okres. O ile do monitoringu wewnętrznego zapis na karcie ma sens, to do monitoringu na zewnątrz sens ma tylko i wyłącznie zapis w chmurze, ale o tym za chwilę.

Przeczytaj też: EufyCam 2 Pro – bezprzewodowy system kamer do monitoringu | CoNowego.pl

W dzień i w nocy

Kamera oferuje zapis filmów z dźwiękiem w jakości 2K, co jest rozsądnym kompromisem. Zapis w 4K zajmuje bardzo dużo pamięci i jest o wiele droższy. Jakość 2K wydaje się wystarczająca, gdyż zarówno w dzień jak i w nocy twarz intruza jest rozpoznawalna z wielu metrów. Za dnia nagrania są wyraźne i rozpoznawalne nawet z 15 metrów, natomiast w nocy dystans ten jest mniejszy ze względu na zasięg oświetlenia LED. Kamera ma też wbudowaną noktowizję, która pracuje jedynie w odcieniach szarości.

Aplikacja mobilna

Sercem i jednocześnie kwaterą główną całego systemu monitoringu jest aplikacja na telefon Eufy. Znajdziemy w niej wiele przydatnych funkcji i możliwości konfiguracji systemu. W zależności od naszych potrzeb, kamerę możemy ustawić tak, by reagowała i zaczynała nagrywać w reakcji na ruch lub dźwięk. Dodatkowo kamera ma funkcję rozpoznawania psa i kota. Dlatego Eufy Security Solo OutdoorCam C24 świetnie sprawdzi się jako kamera do pilnowania dziecka, bo poinformuje nas, gdy dziecko się obudzi w nocy lub zacznie płakać. Aplikacja potrafi rozpoznać czy w obiektywie pojawił się człowiek czy zwierzak. Wówczas wysyła dyskretne powiadomienia z informacją na nasz telefon. Każdy ruch lub dźwięk oznacza powiadomienie w telefonie oraz nagranie.

Kamera indor czy outdoor?

Producent deklaruje, że Eufy Security Solo OutdoorCam C24 to kamera przeznaczona na zewnątrz i wszelkie znaki na ziemi, wodzie i w powietrzu zdają się to potwierdzać. Zgodzę się z tym pod warunkiem, że kamera będzie zainstalowana wysoko, poza zasięgiem intruza i jeżeli będziemy korzystali z zapisu monitoringu w chmurze. Magnetyczny uchwyt trzyma kamerę bardzo mocno i jestem pewien, że żadna wichura jej nie zdmuchnie. Ale… jeżeli intruz wtargnie na posesje i chwyci kamerę, to ulotni się razem z urządzeniem i tkwiącą w niej kartą pamięci, czyli zapisem zdarzeń.  

Łatwy, ale nie trwały montaż

Podstawę do Eufy Security Solo OutdoorCam C24 instaluje się na magnetycznej podkładce. Możemy ją albo przykleić plastrem 3M, przyczepić do magnetycznej powierzchni, albo przykręcić na śruby. Jednak sama kamera o kulistym kształcie przylega do podstawy tylko siłą magnesu. Z jednej strony daje to spore możliwości ustawienia kamery pod odpowiednim kątem, ale z drugiej sprawia, że jest ona łatwym łupem dla intruza. Dlatego jej instalacja ma sens, jeżeli jest bardzo wysoko albo znajduje się w oszklonej altanie, poza zasięgiem intruza. Może to być nawet wysokość 4 lub 5 metrów, gdyż zarówno jakość obrazu w dzień jak i zasięg oświetlenia LED gwarantuje odpowiednia jakość nagrania.

Podsumujmy

Eufy Security Solo OutdoorCam C24 to kamera, która sprawdzi się jako system monitoringu na zewnątrz pod warunkiem, że będzie zainstalowana wysoko i z włączoną usługą zapisywania filmów w chmurze. Jeszcze lepiej poradzi sobie jako kamera do zainstalowania wewnątrz domu lub mieszkania. Dzięki magnetycznej podstawie łatwo jest ją przyczepić do stalowych powierzchni, pod dowolnym kątem. Należy pamiętać, że ponieważ jest przewodowa, to stosując ją poza domem, będziemy zmuszeni wiercić otwory na kabel zasilający. Cały system jest bardzo prosty, intuicyjny w obsłudze i pozwala dodawać dowolną ilość nowych, wszystkich modeli kamer Eufy. Na koniec warto wspomnieć o tym, że Eufy oferuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Produkty Eufy są bardzo porządnie wykonane i mają doskonałą aplikację mobilną. Cena Eufy Security Solo OutdoorCam C24 to 299 zł.

ZaletyWady
Dobra jakość filmów w dzień i w nocyMagnetyczne mocowanie umożliwia kradzież nisko zamontowanej kamery
Doskonały i elastyczny ekosystem
Natychmiastowe i dyskretne powiadomienia
Łatwy, magnetyczny system montażu
Długi, 6m przewód zasilający
Bardzo dobra jakość wykonania