Program Artemis – czas wrócić na Księżyc!

Od momentu zakończenia serii misji Apollo, ludzkość marzy o powrocie na Księżyc. Ostatnie miesiące pokazują nam, że jest to coraz bardziej realny scenariusz. Walka o palmę pierwszeństwa rozegra się tutaj między Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami. Mocarstwo zza Oceanu przygotowuje właśnie program Artemis, który nadzorowała będzie NASA. Co warto o nim wiedzieć?

fot. NASA

Program Artemis to szansa dla ludzkości?

Pierwszym z wielu celów programu Artemis będzie ponowne postawienie przez człowieka stopy na Księżycu. To ten potencjalnie najłatwiejszy do osiągnięcia. Poza tym plany Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej są o wiele bardziej ambitne. W ramach projektu Artemis ma powstać bowiem także zaawansowana stacja orbitalna będąca przyczółkiem do ekspedycji w dalsze części kosmosu. Brzmi ciekawie, prawda?

Wracając jednak do planów amerykańskiej kolonizacji Księżyca – powrót na Srebrny Glob ma nastąpić w 2025 roku, kiedy to na naturalnego satelitę Ziemi zostanie także wysłana pierwsza w historii kobieta. W przedsięwzięcie mają być zaangażowane takie podmioty, jak NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, Kanada, Japonia oraz SpaceX Elona Muska. Na Księżycu ma powstać stacja kosmiczna. W planach jest także pozyskiwana ma być tam substancja znana jako Hel-3, mogąca posłużyć do produkcji paliwa rakietowego.

Czytaj też: Czy eksploracja kosmosu nam się opłaca?

Może się okazać, że rywalizacja nabierze jeszcze tempa, jeśli w szranki z USA staną Chiny. No i jest jeszcze Rosja. Jednak ze względu na aktualną sytuację polityczną i wykrwawianie Federacji Rosyjskiej sankcjami, reżim Putina i Roskosmos swoje kosmiczne podboje mogą włożyć między bajki. My natomiast czekamy na kolejne wieści związane z projektem Artemis!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash