Rosja i Chiny doganiają USA pod względem broni kosmicznej?

Fundacja Secure World w swoim rocznym raporcie zatytułowanym „Globalne możliwości przeciwdziałania przestrzeni kosmicznej: ocena otwartego źródła” wskazuje, że Rosja i Chiny doganiają USA pod względem broni kosmicznej.

Raport, sporządzony na podstawie publicznie dostępnych informacji, szczegółowo opisuje możliwości przeciwdziałania przestrzeni kosmicznej – głównie broni kosmicznej – opracowywane przez kilkanaście krajów. W szczególności stwierdzono, że Rosja i Chiny szybko doganiają Stany Zjednoczone w kluczowych obszarach, takich jak wojna elektroniczna i świadomość w dziedzinie przestrzeni kosmicznej.

Z raportu wynika, że zarówno Rosja, jak i Chiny poczyniły znaczne postępy w opracowywaniu kosmicznych narzędzi walki elektronicznej, które mogą zakłócać lub unieszkodliwiać satelity wroga. Obejmuje to technologie takie jak elektroniczne systemy zakłócające i broń o ukierunkowanej energii wykorzystująca lasery lub mikrofale – czytamy na portalu.

Wbrew medialnym doniesieniom dotyczącym m.in., sankcji gospodarczych wydaje się, że obydwa kraje nadrobiły także zaległości na arenie świadomości w dziedzinie przestrzeni kosmicznej dzięki zaawansowanym satelitom zdolnym do manewrowania obok orbitujących statków kosmicznych w celu monitorowania z bliska lub ataków.

Rosjanie chcą odzyskać dominację?

Z raportu wynika, że w ciągu ostatniej dekady w szczególności Rosja zwiększyła swoje zdolności w zakresie wojny kosmicznej, starając się odzyskać przewagi militarne z czasów sowieckich utracone po zakończeniu zimnej wojny.

Chociaż Pentagon i urzędnicy ds. obrony od lat podnoszą alarm, raport ten dostarcza bardziej szczegółowych szczegółów na temat konkretnej broni przeciwkosmicznej opracowywanej przez Rosję i Chiny.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Termin startu rakiety Delta IV Heavy nadal nieznany

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash