Koty okazują oznaki żalu, gdy obok nich inne zwierzęta umierają?
Nowe badanie wykazało, że gdy umiera zwierzę domowe, koty, które przeżyły, wykazują oznaki żałoby podobne do tych u psów.
Wyniki badania pochodzą z internetowej ankiety przeprowadzonej wśród 412 właścicieli zwierząt domowych, którzy byli obecnymi opiekunami żyjącego kota, ale którzy mieli również psa lub kota w gospodarstwie domowym, który niedawno zmarł.
Nasze wyniki są zgodne z ideą, że koty mogą doświadczać utraty zwierząt towarzyszących w sposób podobny do tego, czego doświadczają psy, mimo że wyewoluowały od mniej społecznego przodka” – piszą psychologowie Brittany Greene i Jennifer Vonk z Oakland University w USA.
Naukowcy sugerują, że może to zmienić sposób, w jaki myślimy o kotach jako aspołecznych i zdystansowanych.
Zgłoszenia od właścicieli zwierząt
W tygodniach i miesiącach po utracie zwierzaka opiekunowie zgłaszali zmienione zachowanie swoich kotów, które przeżyły. Obejmowały one zwiększoną wokalizację, czas spędzony na szukaniu lub wąchaniu zmarłego zwierzaka oraz zmniejszoną chęć do jedzenia, spania lub zabawy. Im więcej czasu kot, który przeżył ze zmarłym zwierzakiem, tym bardziej prawdopodobne było, że wykaże natychmiastowe i długoterminowe zmiany behawioralne „w kierunku, którego można by się spodziewać, gdyby koty były zdolne do reakcji podobnych do żałoby”, piszą Greene i Vonk. Nawet gdy zmarłym zwierzakiem był pies, koty wydawały się przejmować, że ich nie ma.
Właściciele zwierząt w ankiecie twierdzili, że ich koty wykazywały tymczasowe oznaki dezorientacji lub strachu po śmierci psa, takie jak czas spędzony na ukrywaniu się lub wąchaniu ulubionych miejsc zmarłego zwierzaka.
Wyniki są zgodne z podobnym badaniem przeprowadzonym w 2016 roku, które wykazało, że w ciągu około sześciu miesięcy po śmierci innego zwierzaka zarówno koty, jak i psy zwiększyły swoje zachowania związane z poszukiwaniem uwagi, takie jak częstotliwość i głośność ich wokalizacji. Mniej też jadły.
Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, w jaki sposób koty komunikują się z nami, a niuanse ich wielu wokalizacji, gestów i mimiki można łatwo błędnie zinterpretować.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: W Jakucji znaleziono starożytną mumię nosorożca włochatego z rogiem i tkankami
Grafika tytułowa: Kate Stone Matheson / Unsplash