W Jakucji znaleziono starożytną mumię nosorożca włochatego z rogiem i tkankami
Zmumifikowany nosorożec włochaty odkryty przez górników złota w Republice Jakucji w Rosji zostanie w pełni wydobyty w najbliższych miesiącach, podczas gdy naukowcy rozpoczną badanie jego nienaruszonego rogu i tkanki. To okazja do uzyskania starożytnego DNA zwierzęcia.
Górnicy złota na Syberii niedawno odkopali zmumifikowany tułów nosorożca włochatego z rogiem i tkankami miękkimi wciąż nienaruszonymi. Górnicy natknęli się na tułów podczas wykopalisk na terenie nowego kamieniołomu.
Po odkryciu naukowcy z North-Eastern Federal University (NEFU) w Jakucku odwiedzili to miejsce i odzyskali róg nosorożca. Reszta zmumifikowanego nosorożca włochatego zostanie wydobyta w nadchodzących miesiącach.
To naprawdę wyjątkowe odkrycie, które pozwoli nam głębiej poznać historię regionu, jego starożytną faunę, klimat i warunki geologiczne – powiedział Anatolij Nikołajew, rektor NEFU, cytowany w komunikacie.
Wieczna zmarzlina na Syberii zapewnia idealne warunki do zachowania starożytnych stworzeń. Zimne warunki mumifikują szczątki, zazwyczaj odwadniając miękkie tkanki i zamykając je w zamrożonej „kapsule czasu”.
Wydobycie starożytnego DNA
Odkrycie miękkiej tkanki jest rzadkie i pozwala naukowcom uzyskać znacznie lepszy wgląd w życie zwierzęcia i środowisko w momencie jego śmierci w porównaniu do szczątków szkieletowych. Zapewnia również lepszą okazję do wydobycia przez naukowców starożytnego DNA ze szczątków.
Maksym Czeprasow, starszy badacz i kierownik laboratorium NEFU Mammoth Museum, powiedział, że to dopiero piąty raz, kiedy naukowcy znaleźli włochatego nosorożca z nienaruszonymi tkankami miękkimi.
Do dziś nie było tak rzadkiego znaleziska w kolekcji Mammoth Museum. W nowoczesnej historii NEFU jest to pierwsze takie znalezisko – powiedział Czeprasow.
Nosorożce włochate żyły głównie w epoce plejstocenu (2,6 miliona do 11 700 lat temu), pojawiając się po raz pierwszy około 300 000 lat temu w północnej Eurazji. Gdy zakończyła się ostatnia epoka lodowcowa, ich zasięg zmniejszył się, aż zamieszkiwały tylko części Syberii. Ostatecznie wymarły około 10 000 lat temu w wyniku zmieniającego się klimatu.
Źródło: livescence.com
Czytaj też: Norwescy wikingowie byli bardziej barbarzyńscy niż duńscy?
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E