Kosmiczny Teleskop Hubble’a i setki gwiazd do badania

NASA poinformowała, że w ramach największego i jednego z najbardziej ambitnych programów Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, zespół naukowców i inżynierów zebrał informacje o prawie 500 gwiazdach w ciągu trzech lat.

To kompleksowe badanie o nazwie ULLYSES (Ultraviolet Legacy Library of Young Stars as Essential Standards) zostało ukończone w grudniu 2023 r. Zapewnia bogaty zbiór danych spektroskopowych uzyskanych w świetle ultrafioletowym, które astronomowie będą eksplorować przez nadchodzące dziesięciolecia.

Ponieważ światło ultrafioletowe można obserwować jedynie z kosmosu, Hubble jest jedynym aktywnym teleskopem, który może przeprowadzić takie badania, wyjaśnia NASA.

Zespół ULLYSES zbadał 220 gwiazd, a następnie połączył te obserwacje z informacjami z archiwum Hubble’a na temat 275 dodatkowych gwiazd. Program obejmował także dane z największych i najpotężniejszych na świecie teleskopów naziemnych oraz kosmicznych teleskopów rentgenowskich. Zbiór danych ULLYSES składa się z widm gwiazd, które zawierają informacje o temperaturze, składzie chemicznym i rotacji każdej gwiazdy – czytamy na stronie NASA.

Jednym z typów gwiazd badanych w ramach projektu ULLYSES są supergorące, masywne, niebieskie gwiazdy. Są milion razy jaśniejsze od Słońca i silnie świecą w świetle ultrafioletowym, które z łatwością może wykryć Hubble.

Drugą kategorią gwiazd w programie ULLYSES są młode gwiazdy, mniej masywne od naszego Słońca. Choć chłodniejsze i bardziej czerwone od naszego Słońca, w początkowym okresie swego istnienia uwalniają strumień wysokoenergetycznego promieniowania, w tym podmuchy światła ultrafioletowego i promieni rentgenowskich. 

Kosmiczny Teleskop Hubble’a działa od ponad trzydziestu lat i nadal dokonuje przełomowych odkryć, które kształtują nasze podstawowe rozumienie wszechświata. Hubble to projekt międzynarodowej współpracy NASA i ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej). Centrum lotów kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland zarządza teleskopem i operacjami misji.

Źródło: NASA

Czytaj też: Stacja kosmiczna Orbital Reef zaliczyła kolejne kamienie milowe

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash