Kosmiczny projekt zespołu AGH Space Systems wśród najlepszych

Projekt GraviTE opracowany przez studentów i studentki z Koła Naukowego AGH Space Systems został jednym z trzech najlepszych przedsięwzięć kosmicznych w konkursie Direction: Space. Jest realna szansa, że zostanie on wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Nagrody młodym badaczom wręczył dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i pomysłodawca konkursu, podała w informacji prasowej Akademia Górniczo-Hutnicza.

GraviTE (Gravity-free Tissue Engineering) ma na celu zbadanie zachowania komórek macierzystych osadzonych na polimerowych rusztowaniach w warunkach mikrograwitacji oraz porównanie wyników do mikrograwitacji symulowanej na Ziemi. Hodowla komórkowa będzie prowadzona w bioreaktorze odpowiedzialnym za utrzymywanie odpowiednich warunków, automatyczną wymianę płynów oraz zbieranie danych kontrolnych. Projekt przygotowała Sekcja Eksperymentów Balonowych i Rakietowych AGH Space Systems – czytamy w komunikacie.

Wśród trzech najlepszych projektów konkursowych znalazły się także: HematopoiesISS realizowany przez studentów/studentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz L(aser) A(mplitude) S(timulated) P(lant) A(griculture) – LASPA z Politechniki Warszawskiej.

Konkurs „Direction: Space” to inicjatywa skierowana do studentów/studentek i doktorantów/doktorantek z polskich uczelni. Konkursowe zadanie polegało na przygotowaniu projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany w warunkach mikrograwitacji na stacji kosmicznej.

Trzy najlepsze drużyny otrzymały dostęp do opieki mentorskiej, dofinansowanie w kwocie 26 000 zł na rozwój prototypu eksperymentu, a także możliwość rozwoju koncepcji projektu podczas wyjazdu studyjnego do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESA ESTEC i Europejskiego Centrum Astronautów ESA EAC.

Źródło: AGH mat.pras.

Czytaj też: Ziemia i Mars wpływają na siebie? Odkrycie naukowców!

Grafika tytułowa: Norbert Kowalczyk / Unsplash