Kolejna Misja Axiom z dofinansowaniem badań i eksperymentów

Brytyjska Agencja Kosmiczna chce przeznaczyć do 15 milionów funtów na dofinansowanie badań naukowych i technologicznych, które będą realizowane podczas kolejnej misji firmy Axiom Space.

Wielka Brytania w październiku ubiegłego roku podpisała porozumienie z Axiom Space. Określono w nim plany obu stron dotyczące realizacji sponsorowanej komercyjnie misji, w której załoga składałaby się wyłącznie z brytyjskich astronautów. Jeżeli dojdzie do podpisania ostatecznego wiążącego kontraktu to przewiduje się się dwutygodniową misję na orbitę, podczas której załoga będzie prowadzić badania naukowe, demonstrować nowe technologie oraz uczestniczyć w działaniach informacyjnych i edukacyjnych.  Miejsce docelowe misji nie zostało jeszcze potwierdzone, ale Brytyjska Agencja Kosmiczna (UKSA) sugeruje, że może to być Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

UKSA podkreśla, że chociaż komercyjne finansowanie projektów będzie zależne od przebiegu misji, to wstępne zaproszenie jest postrzegane jako szansa na zmaksymalizowania korzyści płynących z misji w najbliższej przyszłości.

Zaproszenia do dofinansowania o wartości 15 milionów funtów stanowią znaczący postęp w naszej wspólnej misji z Axiom Space i wzywam brytyjską społeczność naukowo-technologiczną, aby wykorzystała tę okazję do przyspieszenia odkryć i uwolnienia innowacji w kluczowych technologiach – powiedział Minister ds. Przestrzeni Kosmicznej Andrew Griffith, cytowany przez portal.

Podobne zaproszenie do firm ze strony polskiej organizacji POLSA miało miejsce w przypadku planowanego lotu na ISS z udziałem Polaka Sławosza Uznańskiego.

W listopadzie 2022 roku Sławosz Uznański został wybrany na astronautę rezerwowego ESA, po długim procesie rekrutacyjnym, do którego zgłosiło się ponad 22,5 tys. chętnych z krajów członkowskich ESA. Na początku sierpnia 2023 roku Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały odpowiednie porozumienia w sprawie lotu na ISS. Jednocześnie Sławosz Uznański stał się polskim kandydatem do loty na ISS.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Thales Alenia Space i budowa stacji kosmicznej

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash