Thales Alenia Space i budowa stacji kosmicznej

Europejska firma Thales Alenia Space dokonała ważnego kamienia milowego w budowie modułu komercyjnej stacji kosmicznej Axiom Hab One (AX-H1).

Thales Alenia Space to firma, która opracowała i zbudowała moduły Harmony, Tranquility i Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma więc ogromne doświadczenie w budowie tak skomplikowanych projektów.

W lipcu 2021 r. Axiom Space powierzył gigantowi z Cannes opracowanie zbiorników ciśnieniowych oraz systemu mikrometeoroidów i zanieczyszczeń dla pierwszych dwóch modułów swojej komercyjnej stacji kosmicznej. System mikrometeoroidów to m.in. zbiór zabezpieczeń i procedur mających na celu ochronę statków kosmicznych czy właśnie stacji kosmicznych oraz załóg przed szkodliwym wpływem mikrometeoroidów i kosmicznych śmieci. Obejmują one zwykle kilka warstw ochronnych, w tym zbrojenia zewnętrzne, które zapobiegają bezpośrednim trafieniom mikrometeoroidów w kluczowe komponenty.

Pod koniec zeszłego tygodnia firma Thales Alenia Space ogłosiła, że ​​pomyślnie połączyła przedni stożek z grodzią cylindra zbiornika ciśnieniowego AX-H1. Według firmy połączenie tych dwóch elementów „oznacza znaczącą ewolucję podstawowej struktury AX-H1”.

Po ukończeniu AX-H1 zapewni on kwatery dla czteroosobowej załogi oraz dodatkową przestrzeń do zastosowań badawczych i produkcyjnych. Moduł będzie również wyposażony w kilka dużych okien do obserwacji Ziemi i będzie wyposażony w systemy napędu, naprowadzania, nawigacji i sterowania stacją – czytamy na portalu.

Oczekuje się, że Thales Alenia Space dostarczy obiekt dla AX-H1 w 2025 r. Następnie Axiom zakończy ostateczne wyposażanie w swoim zakładzie w Houston.

Jak podaje portal obecnie oczekuje się, że moduł zostanie wystrzelony pod koniec 2026 r. Następnie zostanie zadokowany z modułem Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby mogli z niego korzystać odwiedzający astronauci Axiom.

Firma Axiom Space, organizuje także prywatne, załogowe loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Blisko współpracuje z firmą Elona Muska, czyli SpaceX jak i NASA.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Kosmiczna fabryka ma zielone światło na wylądowanie na Ziemi

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash