Czy Księżyc może pomóc w ochronie zagrożonych gatunków na Ziemi?
Naukowcy ze Smithsonian’s National Zoo and Conservation Biology Institute pracują nad koncepcją biorepozytorium na Księżycu. Dzięki niskiej temperaturze panującej na Srebrnym Globie będzie można przechowywać kriokonserwowane próbki w stanie zamrożonym.
Ostatnie badania wykazały, że na Ziemi istnieje aż 8 milionów gatunków, a ponad milion z nich jest zagrożonych wyginięciem. Szacunki te mogą być wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ wiele gatunków może wyginąć, zanim zostaną zidentyfikowane.
Nowa koncepcja opracowana przez zespół naukowców pod przewodnictwem Mary Hagedorn ze Smithsonian’s National Zoo and Conservation Biology Institute dzieli się korzyściami i wyzwaniami związanymi z tworzeniem biorepozytorium na księżycu. To repozytorium materiału komórkowego ostatecznie zachowałoby próbki skóry zwierząt z włóknistym materiałem komórkowym, który podtrzymuje i łączy inne tkanki lub organy, zwane komórkami fibroblastów, ze świata zagrożonych gatunków.
Potencjalne księżycowe biorepozytorium wykorzystywałoby proces zwany „kriokonserwacją”, co w zasadzie oznacza głębokie zamrożenie materiału komórkowego i wywołanie swoistego stanu zawieszenia przy wykorzystaniu naturalnie występującego środowiska księżycowego.
Z powodu niezliczonych czynników antropogenicznych duża część gatunków i ekosystemów stoi w obliczu zagrożeń destabilizacji i wyginięcia, które przyspieszają szybciej niż nasza zdolność do uratowania tych gatunków w ich naturalnym środowisku – napisali Mary Hagedorn i współpracownicy w artykule opublikowanym w czasopiśmie BioScience.
Ich zdaniem jeśli nie możemy uratować gatunku od razu, możemy przynajmniej uratować niektóre próbki poprzez kriokonserwację – która potencjalnie mogłaby zostać wykorzystana do klonowania. Mamy już możliwość kriokonserwacji próbek biologicznych tutaj na Ziemi, ale przechowywanie okazało się wyzwaniem.
Księżyc to idealne miejsce
Na Ziemi nie ma naturalnie występujących miejsc wystarczająco zimnych do pasywnego przechowywania kriokonserwacyjnego. Z kolei w regionach polarnych Księżyca istnieją stale zacienione obszary, takie jak dna kraterów do których nie dociera światło słoneczne, a temperatury zwykle utrzymują się na poziomie minus 196 stopni Celsjusza. Hagedorn i współpracownicy proponują właśnie wykorzystanie tych niskich temperatur na Księżycu do pasywnego schładzania długoterminowych obiektów do krioprezerwacji.
Źródło: space.com
Czytaj też: NASA i SpaceX mają już zaplanowaną misję Crew-9 na ISS
Grafika tytułowa: Bruno Scramgnon / PEXELS