ChatZero – odpowiedź na ChatGPT!

22-letni Edward Tian z Uniwersytetu Princeton stworzył aplikację do wykrywania czy tekst jest napisany przez chatbota ChatGPT.

Ten program wzbudził ostatnio obawy o wykorzystywanie go do nieetycznych zastosowań w środowisku akademickim.

Aplikacja o nazwie ChatZero stworzona przez studenta informatyki wykrywa eseje napisane przez model językowy oparty na sztucznej inteligencji.

Tian, ​​spędził część swoich ferii zimowych, tworząc ChatZero. Jak powiedział, może on „szybko i skutecznie” rozszyfrować, czy autorem eseju jest człowiek, czy sztuczna inteligencja.

Motywacją do stworzenia bota była walka z gwałtownym wzrostem liczby plagiatów popełnianych przez AI. Od czasu premiery ChatGPT pod koniec listopada pojawiły się doniesienia o uczniach korzystających z tego modelu językowego. Przedstawiają oni prace napisanych przez sztuczną inteligencję jako własne.

„Jest tyle szumu wokół ChatGPT – czy to i tamto zostało napisane przez AI? jako ludzie zasługujemy na to, aby wiedzieć!” Napisał Tian w tweecie przedstawiającym GPTZero.

Wynalazca powiedział, że wielu nauczycieli skontaktowało się z nim po tym, jak 2 stycznia udostępnił swojego bota online, opowiadając mu o pozytywnych wynikach, jakie zaobserwowali podczas testowania go.

Ponad 30 000 osób wypróbowało GPTZero w ciągu tygodnia od jego uruchomienia. Był tak popularny, że aplikacja się zawiesiła. Streamlit, bezpłatna platforma hostująca GPTZero, od tego czasu wkroczyła, aby wesprzeć Tian większą pamięcią i zasobami do obsługi ruchu sieciowego.

Tian przyznał, że jego bot nie jest niezawodny, jak niektórzy użytkownicy zgłosili podczas testowania. Powiedział, że wciąż pracuje nad poprawą dokładności modelu.

Czytaj także: ChatGPT zakazany w nowojorskich szkołach