Wegetarianizm uwarunkowany genetycznie?
Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine uważają, że upodobanie do diety wegetariańskiej ma genetyczne uwarunkowania. Czyżby genetyka może pomóc przy dokonywaniu właściwych wyborów dietetycznych?
Naukowcy opisali swoje badania w „PLoS ONE”, a wyniki ich badań wskazują na to, że istotne znaczenie mogą mieć warianty 34 genów, które wpływają między innymi na przemianę materii i pracę mózgu. W skrócie oznacza to, że nasz organizm niekoniecznie może całkowicie zgadzać się z naszym wyborem.
W najnowszej pracy przeprowadzono analizę aż 330 tysięcy genomów osób wpisanych w bazę UK Biobank. Porównano genomy 5324 wegetarian z danymi 329 455 pozostałych, którzy nie deklarowali takiej diety. Zidentyfikowano warianty 3 genów, które mają istotne znaczenie i 31 genów, które mogą tu mieć znaczenie. Niektóre z nich są istotne dla procesów przemiany tłuszczu w organizmie, wpływają też na pracę mózgu, co może oznaczać, że te procesy mają znaczenie dla wyboru takiej, a nie innej diety – czytamy na portalu.
Oczywiście to nie koniec badań. Wyniki co prawda sugerują, że genetyka może pomóc przy dokonywaniu właściwych wyborów dietetycznych, ale przed wprowadzeniem indywidualnych, opartych na badaniach DNA, rekomendacji należy jak najdokładniej poznać te mechanizmy.
Wygląda na to, że w tej chwili większa liczba osób chciałaby być wegetarianami, niż w rzeczywistości jest w stanie taką dietę utrzymać. Prawdopodobnie jest tu potrzebny jakiś wewnętrzny mechanizm, którego im brakuje. Roślinne pokarmy różnią się od mięsnych niektórymi złożonymi kwasami tłuszczowymi, można spekulować, że niektórzy z nas potrzebują składników obecnych w mięsie, a organizm innych jest w stanie je syntetyzować. Ale to tylko spekulacje, trzeba to dokładniej zbadać – przyznaje dr Nabeel Yaseen z Northwestern University.
Źródło: rmf24.pl
Czytaj też: Uszkodzenia w mózgu? Spokojnie, to się dodrukuje…
Grafika tytułowa: Andrei / Unsplash