Jednak człowiek nie pochodzi z Afryki? To skąd?

W Turcji odkryto niedawno doskonale zachowaną czaszkę małpy, która może zrewidować nasze wyobrażenia o początkach ludzkości. Badania wykazały, że czaszka należy do gatunku Anadoluvius turkae, który żył 8,7 miliona lat temu. To niezwykłe znalezisko podważa teorie mówiące o Afryce jako kolebce człowieka. Zgodnie z nowymi dowodami, przodkowie człekokształtnych i ludzi mogli żyć w Europie, a nie na afrykańskim kontynencie.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto, którzy opublikowali swoje wnioski w czasopiśmie Communications Biology. Według autorów pracy, gatunki takie jak Anadoluvius turkae były obecne wyłącznie w Europie i Anatolii, co sugeruje, że przodkowie współczesnych małp człekokształtnych nie migrali z Afryki, jak dotąd sądzono, lecz rozwijali się na Starym Kontynencie.

Dokonane odkrycie zmienia nasze postrzeganie ewolucji człowieka. Naukowcy wskazują, że Europa, a konkretnie Anatolia, może być kolebką przodków małp człekokształtnych, którzy później ewoluowali w stronę gatunków, do których należy człowiek. To zaskakujące odkrycie otwiera nowe perspektywy w badaniach nad pochodzeniem człowieka i jego ewolucją.

Nowe wnioski z badań są przełomowe dla paleoantropologii. Oznaczają one, że historia ludzkości jest bardziej skomplikowana, niż dotychczas sądzono. Naukowcy podkreślają, że to odkrycie może stanowić podstawę do rewizji dotychczasowych teorii o migracjach i ewolucji wczesnych hominidów.

Czytaj też: Mężczyzna jedynym łowcą? Niestety chyba to mit

Źródło: wp.pl

Grafika tytułowa: Tim Oun / Unsplash