Jednak człowiek nie pochodzi z Afryki? To skąd?
W Turcji odkryto kilka lat temu dobrze zachowaną czaszkę małpy. Po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że początków naszej historii jako ludzi nie należy poszukiwać wcale w Afryce.
Dokładne badania odkrytej w Turcji czaszki wykazały, że należy ona do przedstawiciela gatunku Anadoluvius turkae sprzed 8,7 mln lat. To odkrycie podważa naszą wiedzę na temat tego, skąd się wzięliśmy. Badacze z Uniwersytetu w Toronto uważają, że ten gatunek dowodzi, iż przodkowie afrykańskich małp człekokształtnych i ludzi żyli w Europie wcześniej, niż pojawili się w Afryce.
Nasze odkrycia sugerują ponadto, że człowiekowate nie tylko wyewoluowały w Europie Zachodniej i Środkowej, ale wręcz spędziły tam ponad pięć milionów lat, ewoluując i zajmując kolejne tereny, nim ostatecznie dotarły do Afryki, najpewniej w wyniku zmieniającego się środowiska – skomentował prof. David Begun z Uniwersytetu w Toronto.
Wnioski z badania zostały przedstawione w Communications Biology. Jak wykazują autorzy przedstawiciele tej grupy zwierząt, do której należy Anadoluvius turkae, spotykani są wyłącznie w Europie i Anatolii. Dodatkowo jest mało prawdopodobne, że pojawili się oni na tych terenach po migracji z Afryki.
Nie mamy kości kończyn, ale sądząc po szczękach i zębach, Anadoluvius żył prawdopodobnie na otwartym terenie. (…) to odróżnia go od innych człekokształtnych małp, które preferowały siedliska leśne. Zęby sugerują ponadto dietę zawierającą twarde produkty ze źródeł lądowych, takich jak korzenie czy kłącza – powiedziała prof. Ayla Sevim Erol z Uniwersytetu w Ankarze.
Zdaniem naukowców badanie, które przedstawili wskazuje, że człekokształtne zwierzęta pochodzą z Europy i tam rozpoczęła się ich ewolucja.
Czytaj też: Mężczyzna jedynym łowcą? Niestety chyba to mit
Źródło: wp.pl
Grafika tytułowa: Tim Oun / Unsplash