Mężczyzna jedynym łowcą? Niestety chyba to mit
Do niedawna dominował pogląd, że to mężczyźni byli głównymi myśliwymi w społecznościach pierwotnych, jednak najnowsze badania zmieniają ten obraz. Przeprowadzone przez badaczy z Seattle Pacific University pod przewodnictwem antropolożki Abigail Anderson analizy dowodzą, że kobiety również odgrywały aktywną rolę w polowaniach. Zespół naukowców zbadali dane zebrane przez ostatnie 100 lat dotyczące 63 różnych społeczności żerujących na całym świecie, obejmujących Ameryki, Afrykę, Azję, Australię oraz Oceanię.
Wyniki badań wykazały, że kobiety nie tylko uczestniczyły w polowaniach, ale także były zaangażowane w przekazywanie wiedzy o praktykach łowieckich. Dodatkowo, często wykazywały większą różnorodność w doborze broni i stosowanych strategiach niż mężczyźni, co podważa utarty mit o dominacji płci męskiej w tej roli.
Badacze sugerują, że ich odkrycia powinny prowadzić do ponownej analizy istniejących teorii na temat ról płci w dawnych społecznościach. Wskazują na konieczność ostrożności przy podtrzymywaniu stereotypów, które mogą wpływać na dalsze badania. Zamiast upraszczać historię, warto bardziej zróżnicować podejście do ról społecznych w kontekście łowiectwa.
Badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „PLOS ONE” i stanowią ważny wkład w rewizję dotychczasowych teorii na temat wczesnych społeczności ludzkich. Odkrycia te rzucają nowe światło na kwestie równości płci w kontekście prehistorii i mogą wpłynąć na przyszłe prace badawcze w tej dziedzinie.
Czytaj też: Mózgi można odmłodzić? Ciekawe odkrycie polskich naukowców!
Źródło: rp.pl
Grafika tytułowa: Tim Oun / Unsplash