Japończycy oferują miliardy dolarów. Cel? Komercyjne stacje kosmiczne
Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) poszukuje propozycji branżowych dotyczących technologii, które mogłyby przyczynić się do powstania przyszłych komercyjnych stacji kosmicznych.
Rząd analizuje rolę, jaką agencja JAXA mogłaby odegrać we wspieraniu działań mających na celu zastąpienie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszenie do składania ofert jest częścią nowego Strategicznego Funduszu Kosmicznego utworzonego przez japoński rząd i administrowanego przez agencję kosmiczną JAXA. Fundusz ten zaoferuje japońskim firmom jeden bilion jenów (6,2 miliarda dolarów) w ciągu 10 lat, aby pomóc w rozwoju japońskiego przemysłu kosmicznego.
Pierwszy priorytet uwzględniony przez fundusz obejmuje pięć obszarów, od pojazdów startowych i konstelacji satelitarnych po eksplorację Księżyca. Dodatkowe tematy zostaną zgłoszone w nadchodzących tygodniach. Te przyszłe rundy będą obejmować możliwości istotne dla komercyjnych stacji kosmicznych. Obejmują one systemy transportu ładunków, systemy eksperymentów nauk przyrodniczych i moduły stacji kosmicznych.
ISS idzie na złom
Wysiłki JAXA są zbieżne z wyzwaniami, z którymi mierzą się inni partnerzy międzynarodowi, zarządzając przejściem z obecnej ISS do przyszłych stacji komercyjnych. Obecne porozumienia barterowe między partnerami w celu pokrycia kosztów operacji ISS nie przełożą się na stacje komercyjne, w których agencje kosmiczne będą dzierżawcami.
Fundusz Strategiczny ds. Kosmosu nie będzie się ograniczał wyłącznie do komercyjnych prac związanych ze stacją kosmiczną. Będzie on obejmował finansowanie szerokiego zakresu technologii, które, jak poinformowali japońscy urzędnicy, mają na celu wzmocnienie krajowego przemysłu kosmicznego.
Aby zapewnić niezależność Japonii w działaniach kosmicznych, będziemy promować rozwój technologiczny, który w dalszym ciągu będzie wzmacniał technologiczną przewagę Japonii, zapewniając autonomię łańcucha dostaw” – powiedział Jun Kazeki, dyrektor generalny Sekretariatu Narodowej Polityki Kosmicznej w Gabinecie Ministrów Japonii.
Źródło: space.com
Czytaj też: Udany start Ariane 6. Osiągnął orbitę i umieścił satelity
Grafika tytułowa wygenerowana za pomocą narzędzia Copilot