Jak zachowuje się ogień w kosmosie? Chińczycy postanowili to pokazać!
Grawitacja na Ziemi jest inna niż na orbicie i niemal każdy zdaje sobie z tego sprawę. A jak się zachowują żywioły takie jak np. ogień?
Podczas transmisji na żywo dla szkół załoga Chińskiej Stacji Kosmicznej postanowiła przedstawić zachowanie się ognia zapalając świecę. Okazało się, że płomień świecy ma kształt spłaszczonej łezki, a nie jak na Ziemi smukłego stożka. Pomijając praktyczność tego eksperymentu warto dodać, że otwarty ogień stanowi bardzo duże niebezpieczeństwo dla załogi i całej stacji.
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zabrania się używania otwartego ognia. Jest to pokłosie tego co zdarzyło się stacji Mir w 1997 roku. Wybuchł tam pożar, który trwał zaledwie kilka minut, ale pomieszczenia wypełniły się dymem. Problem bowiem polega na tym, że nie jest tak łatwo uciec przed zagrożeniem z ograniczonego pomieszczenia krążącego wokół Ziemi na wysokości setek kilometrów. Zdaniem ekspertów załoga na Chińskiej Stacji Kosmicznej zapewne ma duże zaufanie do własnego systemu przeciwpożarowego.
Chińczycy od 2021 roku rozbudowują swoją stację kosmiczną. Jest swego rodzaju konkurencją dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale rząd w Chinach przekonuje, że jest otwarty na współpracę z innymi agencjami z innych krajów.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to wspólny projekt kilku agencji kosmicznych, w tym NASA, Roskosmos, ESA, JAXA i CSA. Pierwszym elementem ISS wyniesionym na orbitę był rosyjski moduł Zarya, który został wystrzelony 20 listopada 1998 roku. Obecnie ISS jest największą i najbardziej skomplikowaną strukturą kosmiczną w historii. Warto podkreślić, że oprócz działalność badawczej, ISS spełnia również rolę testową dla przyszłych misji kosmicznych, w tym planów lotów na Marsa.
Źródło: focus.pl
Czytaj też: Pierwsza w historii kara za zaśmiecanie kosmosu. Stary satelita wciąż jednak zagraża
Grafika tytułowa: Paul Bulai / Unsplash