Iran ma nowego satelitę na orbicie

Satelita rozpoznawczy o nazwie Noor-3 został z sukcesem wyniesiony na orbitę. Jest to kolejny obiekt obsługiwanych przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

Media donoszą, że jest to już trzecie urządzenie z serii niewielkich satelitów podlegający pod wojsko. Jest to satelita wyniesiony na niską orbitę okołoziemską służący do obrazowania Ziemi.

Władze USA w negatywny sposób skomentowały wydarzenie, gdyż jak twierdzą wojskowi, do startu została wykorzystana technologia rakiet dalekiego zasięgu i jest to kolejny element jej rozwoju, który może prowadzić do zdolności przenoszenia głowic nuklearnych – czytamy na portalu.

Władze Iranu nie zamierzają jednak wstrzymywać swojego projektu, a co więcej planuje się wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną jeszcze dwóch jednostek satelitarnych o niewiadomym przeznaczeniu.

Na ten moment nie wiemy jakiego będą przeznaczenia i kto będzie odpowiedzialny za ich wyniesienie, gdyż przypomnijmy, że w tej kwestii Iran współpracuje z Federacją Rosyjską. W sierpniu 2022 r. rosyjska rakieta Sojuz 2.1b wyniosła na orbitę satelitę o nazwie Chajjam, którego oficjalnym celem jest monitorowanie irańskich pól uprawnych – podsumowano w materiale.

W listopadzie ubiegłego roku Iran testował nową rakietę zdolną do wynoszenia satelitów o wadze 80 kg na orbitę 500 km od powierzchni ziemi. Jak podała wtedy irańska agencja informacyjna test lotu Ghaem 100, pierwszej trzystopniowej rakiety z silnikiem zasilanym paliwem stałym – został pomyślnie zakończony.

Źródło: spece24.pl

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Webba dokonał ciekawej obserwacji sąsiadującego układu!

Grafika tytułowa: Pixabay / Pexels