Inteligentne soczewki zasilane łzami?
Inteligentne soczewki z baterią, które są bezpieczne dla zdrowia ludzi i w dodatku można je naładować za pomocą łez. Brzmi jak film fantastyczno-naukowy?
Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze zaproponowali projekt, który przedstawili w magazynie „Nano Energy”. Kwestią, którą należało rozwiązać to problem zasilania. Inteligentne soczewki podobnie jak inteligentne okulary łączą się ze smartfonami czy innymi podobnymi urządzeniami. Jednak, żeby mogły dobrze funkcjonować potrzebują akumulatorków. O ile z okularami ten problem nie jest aż tak jaskrawy, to w przypadku soczewek potrzebna jest miniaturyzacja i jeszcze coś więcej.
Zespół naukowców pod kierunkiem Lee Seok Woo postanowiło pójść w innym kierunku niż by nam się to wydawało. Chodzi o sposób ładowania tych soczewek.
Stworzono inteligentne soczewki, które ładują się w trakcie noszenia, a według twórców ich projekt zachowa swoją wydajność przy 200 cyklach ładowania. Jak to możliwe? Wspomniana na początku bateria składa się z przyjaznych dla zdrowia materiałów i ma powłokę na bazie glukozy. Powłoka ta może reagować z jonami sodu i chloru, gdy soczewka z akumulatorem znajdują się w roztworze soli z wodą, służąc jako obwód do wytwarzania energii elektrycznej. Ponieważ jony sodu i chloru znajdują się również we łzach, soczewki praktycznie mogą być ładowane w trakcie ich noszenia – czytamy na portalu.
Jak tłumaczą naukowcy bateria jest w stanie wytworzyć prąd o natężeniu 45 mikroamperów oraz moc na poziomie 210 mikrowatów, co ma wystarczyć do pracy przez większość dnia.
Łzy z naszych oczu mają z kolei wydłużyć działanie soczewek – mowa o godzinie na każde 12 godz. pracy. Gdy nie jest używany, akumulator można przechowywać w stężonym roztworze soli fizjologicznej zawierającym duże ilości jonów glukozy, potasu i sodu, co umożliwia ładowanie – czytamy także.
Obecnie badacze próbują udoskonalić swoje rozwiązania i już współpracuje z producentami soczewek kontaktowych nad wdrożeniem nowego rozwiązania na rynek.
Czytaj też: Wyłączyć senność bez konsekwencji? Nowe odkrycie naukowców!
Źródło: komputerswiat.pl, Nano Energy
Grafika tytułowa: Lensabl / Unsplash