Indie wystrzeliły nowego satelitę obserwującego Ziemię
Indie wystrzeliły zaawansowanego satelitę do obserwacji Ziemi. Jest to już trzecia w historii misja nowej rakiety SSLV.
Statek kosmiczny o nazwie EOS-08 Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych wystartował w ubiegłym tygodniu z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na szczycie 34-metrowej rakiety SSLV (skrót od Small Satellite Launch Vehicle).
Jak przypomina branżowy portal był to trzeci lot SSLV. Jego debiut w sierpniu 2022 r. zakończył się niepowodzeniem. Rakieta umieściła dwa ładunki – satelitę obserwującego Ziemię EOS-02 i maleńkiego, zbudowanego przez studentów satelitę typu CubeSat na niewłaściwej orbicie.
SSLV powrócił jednak do formy podczas drugiego lotu, który miał miejsce w lutym 2023 r. Rakiecie udało się pomyślnie umieścić trzy ładunki – EOS-07 i dwa satelity typu CubeSat – na wyznaczonych orbitach kołowych o wysokości 450 kilometrów.
Trzeci udany start SSLV
W tym trzecim locie rakieta z powodzeniem umieściła EOS-08 na orbicie o wysokości 475 km, zgodnie z ISRO. Po pełnym sprawdzeniu satelita będzie badał Ziemię za pomocą dwóch instrumentów: Electro Optical Infrared Payload (EOIR) i Global Navigation Satellite System-Reflectometry payload (GNSS-R).
Według ISRO dane w podczerwieni z EOIR zostaną wykorzystane w takich zastosowaniach, jak nadzór satelitarny, monitorowanie katastrof, monitorowanie środowiska, wykrywanie pożarów, obserwacja aktywności wulkanicznej oraz monitorowanie katastrof przemysłowych i elektrowni. Z kolei GNSS-R zademonstruje możliwość wykorzystania odbitych sygnałów nawigacji satelitarnej do wykrywania powodzi, oceny wilgotności gleby i analizy wiatrów nad oceanem, a także do innych zastosowań.
EOS-08 jest również wyposażony w dozymetr światła ultrafioletowego, który pomoże scharakteryzować środowisko promieniowania kosmicznego przed misją Gaganyaan, pierwszym w historii Indii załogowym lotem kosmicznym, który mógłby rozpocząć się już w 2025 roku – czytamy także.
Źródło: space.com
Czytaj też: Na Azorach powstanie kosmodrom?
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash