Indie planują misję na Księżyc, aby odebrać próbki

Indie opracowują plany misji powrotnej próbek z Księżyca Chandrayaan-4, które mają obejmować także wschodzący prywatny sektor kosmiczny w tym kraju.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) pracuje już nad planami zwrotu próbek Księżyca po tym jak w zeszłym roku na Srebrnym Globie wylądowała misja Chandrayaan-3. Misja obejmująca wiele startów i statków kosmicznych, która miałaby wylądować w Shiv Shakti Point, czyli w miejscu lądowania Chandrayaan-3. Celem jest pobranie bliżej nieokreślonej obecnie masy próbek księżycowych i dostarczenie ich na Ziemię.

Nilesh Desai, dyrektor Centrum Zastosowań Kosmicznych (SAC), ujawnił pewne szczegóły podczas prezentacji z okazji Narodowego Dnia Technologii w SAC w Ahmadabadzie.

Pracujemy nad tym i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych czterech lub pięciu lat. Otwiera to także wiele nowych technologii. Sektor prywatny również będzie w to zaangażowany w dużym stopniu – powiedział Desai, cytowany przez portal.

Indie po wprowadzeniu w ubiegłym roku nowej krajowej polityki kosmicznej i w związku z tym większego wspierania prywatnego sektora kosmicznego mają nadzieję, że w obecnej misji będą mogli na nich liczyć.

Skomplikowana misja na Księżyc

Misja Chandrayaan-4 będzie złożona. Dwie oddzielne rakiety nośne do wystrzelenia czterech statków kosmicznych: PSLV i LVM-3. Ten pierwszy wyśle moduł transferowy (TM) i moduł ponownego wejścia (RM) na subgeostacjonarną orbitę transferową, stopniowo wznosząc się do odległości księżycowej. Ten ostatni wystrzeli moduł lądownika (LM) i moduł wznoszący się (AM). Moduł napędowy będzie wspomagał tę ostatnią parę – czytamy na portalu.

RM i TM zaparkują na orbicie księżycowej, podczas gdy LM i AM opadną na Księżyc. Zakłąda się, że operacje na powierzchni Księżyca odbędą się tylko w ciągu jednego księżycowego dnia. Ramię robota przekaże zebrane próbki do AM. Następnie zostanie wystrzelony na orbitę księżycową, aby spotkać się z TM. Ramię robota na pokładzie TM przekaże próbki do RM przed wyruszeniem na Ziemię. RM zostanie następnie oddzielony od TM blisko Ziemi w celu ponownego wejścia na pokład i lądowania.

Plany ISRO przewidują, że misja na Księżyc wystartuje nie wcześniej niż w 2028 roku. 

Z pewnością tak złożona misja będzie miała również zastosowanie w przyszłych załogowych misjach księżycowych. Premier Indii Narendra Modi w październiku 2023 r. ogłosił cel na rok 2040 dotyczący wysłania astronautów na Księżyc. Z kolei bazę na Srebrnym Globie planuje się na około 2047 rok.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Polskie eksperymenty już wybrane! Będą realizowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Grafika tytułowa: Louis Reed / Unsplash