Indie wyślą w kosmos kobietę-robota
Robot o wyglądzie kobiety w ramach misji testowej kapsuły Gaganyaan ma zostać wystrzelona w kosmos.
Ambicji po udanym lądowaniu na Księżycu znacznie wzrosły. Teraz kraj ten planuje wystrzelić robota o wyglądzie kobiety w ramach misji testowej kapsuły Gaganyaan. Jest to ta sama kapsłuja, którą w przyszłości indyjscy astronauci udadzą się na orbitę.
Indyjski minister nauki i technologii, Jitendra Singh, zapowiedział niedawno że w ramach misji demonstracyjnej planowane jest wysłanie na pokładzie nowej kapsuły humanoidalnego robota nazwanego „Vyommitra”.
Jak wskazuje imię, będzie to robot o wyglądzie kobiety, którego zadaniem będzie sprawdzenie bezpieczeństwa statku kosmicznego, a także symulowanie funkcji człowieka i wchodzenie w interakcję z systemem podtrzymywania życia kapsuły – czytamy na portalu.
Minister Jitendra Singh podkreślał także, że Indie nie chcą testować kapsuły używając do tego celu zwierząt. Zdaniem władz Indii, odpowiedni do tego będzie właśnie robot.
Minister Jitendra Singh podkreślił, że Indie nie chcą testować kapsuły używając do tego celu zwierząt. Zdaniem władz Indii, odpowiedni do tego będzie robot, który został po praz pierwszy zaprezentowany światu jeszcze w 2020 r. podczas sympozjum Human Spaceflight and Exploration organizowanym w Bengaluru. Jak podkreśliła ISRO (agencja kosmiczna Indii), pomoże on w lepszym stopniu monitorować parametry podczas lotu oraz ocenić skutki oddziaływania promieniowania kosmicznego.
W ramach pierwszej misji załogowej kapsuły Gaganyaan w locie weźmie udział trójka astronautów. Do wynoszenia statku na orbitę wybrany został system nośny GSLV Mark 3(Geosynchronous Satellite Launch Vehicle). W ramach załogowej wyprawy astronauci spędzą kilka dni w przestrzeni kosmicznej na wysokości ok. 400 km. Warto zaznaczyć, że na realizację opisywanego projektu zostało przeznaczonych ok. 1,1 mld USD – czytamy także.
To co ważne dla rozwoju projektów w kosmosie to plan Indii, który zakłada, że w przeciągu ok. 5 lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie rozpoczną budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station. Na chwilę obecną ma się składać z dwóch modułów i ma być przystosowana do pobytu astronautów na jej pokładzie do maksymalnie trzech tygodni.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znalazł ciekawe egzoplanety
Grafika tytułowa: Aideal Hwa / Unsplash