Thales Alenia Space dostarcza moduł ładunkowy, który trafi na ISS

Thales Alenia Space potwierdziła, że ​​moduł ciśnieniowy statku kosmicznego Northrop Grumman Cygnus jest już w drodze do wybrzeży USA. Statek kosmiczny zostanie wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z misją dostarczenia ładunku załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Statek towarowy Cygnus składa się z dwóch głównych elementów: modułu serwisowego, który jest zbudowany przez Northrop Grumman, oraz ciśnieniowego modułu ładunkowego (PCM), który został zbudowany we Włoszech przez Thales Alenia Space. Moduł ten oferuje ładowność do 3750 kilogramów w objętości 27 metrów sześciennych.

Portal przypomina, że Thales Alenia Space została początkowo wykorzystana przez Orbital Sciences Corp w 2009 r. do produkcji PCM do statku kosmicznego w ramach kontraktu o wartości 180 mln euro na pierwsze dziewięć modułów. Kilkanaście lat temu wiceprezes wykonawczy Orbital ds. zaawansowanych programów, Antonio Elias, stwierdził wówczas, że produkcja modułów w Europie będzie kontynuowana tylko wtedy, gdy okaże się to najbardziej opłacalnym podejściem.

Thales Alenia Space ogłosiła, że pracuje nad ukończeniem PCM numer 22, który jest już w fazie integracji w pomieszczeniu czystym firmy w Turynie.

Ulepszenie rakiety Cygnus

Northrop Grumman w sierpniu 2023 roku ogłosił, że pracuje nad ulepszoną wersją statku kosmicznego Cygnus, nazwaną wariantem „Misja B”. W wariancie ciśnieniowy moduł ładunku został wydłużony o 1,5 metra, co zwiększyło jego udźwig do 5000 kilogramów przy objętości 36 metrów sześciennych. Ta wersja statku kosmicznego zostanie jednak wystrzelona w połowie 2025 roku jako już 23. misja Cygnus i pierwsza misja na pokładzie nowej rakiety Antares 330.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Indie planują misję na Księżyc, aby odebrać próbki

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash