Hiszpania przygotuje silnik dla superciężkich rakiet kosmicznych

Europejska Agencja Kosmiczna przyznała hiszpańskiej firmie Pangea Aerospace kontrakt na zaprojektowanie silnika rakietowego o bardzo dużym ciągu. Służyłby on do zasilania przyszłych europejskich rakiet ciężkich i superciężkich.

Europejska Agencja Kosmiczna pod koniec 2023 r. opublikowała zaproszenie do składania wniosków na inicjatywę Very High Thrust Rocket Engine w ramach swojego Future Launchers Preparatory Programme. Teraz Pangea Aerospace ogłosiła, że otrzymała kontrakt na rozpoczęcie prac przygotowawczych do projektu.

Pangea Aerospace została założona w 2018 roku. Początkowo firma zajmowała się rozwojem małego pojazdu startowego o nazwie Meso, ale później przestawiła się na specjalizację w rozwijaniu systemów napędowych. Produkty obecnie rozwijane przez firmę obejmują silnik rakietowy ARCOS aerospike i silnik U-Nyx do zastosowań w kosmosie – czytamy na portalu.

Jak podała hiszpańska firma w ramach prac przygotowawczych do inicjatywy ESA Very High Thrust Rocket Engine przeprowadzi szczegółową analizę rynku, aby zidentyfikować obecne i przyszłe potrzeby producentów rakiet. Będzie również odpowiedzialna za zaprojektowanie silnika o bardzo dużym ciągu.

Silnik proponowany przez Pangea nazywa się Kronos. Będzie on zaprojektowany do użytku na pokładzie różnych rakiet napędzających zarówno boostery, jak i górne stopnie.

Pangea i inne firmy

Pangea Aerospace będzie działać jako główny wykonawca projektu, kierując konsorcjum innych firm z całej Europy. Firma będzie odpowiedzialna za podstawową technologię napędową, podczas gdy Safran i Sabca dostarczą podsystemy napędowe.

Z kolei firma Spacedreams zajmie się testowaniem, a logistyką i integracją – Apco Technologies. Natomiast Empa i Politecnico di Milano zajmą się materiałami i kompetencjami w zakresie wytwarzania addytywnego. Francuski producent rakiet Latitude będzie pełnić funkcję dostawcy usług startowych projektu, aby pomóc w sformułowaniu potrzeb interoperacyjności.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Teleskop Hubble’a bada ruchliwe centrum odległej galaktyki

Grafika tytułowa: David Torres / Unsplash