Specjalna kamera na Księżyc. NASA i ESA już ją testują
Po kombinezonach dla astronautów od Prady dla przyszłych misji kosmicznych teraz przyszedł czas na gadżety. Chodzi o ręczną kamerę zaprojektowaną z myślą o spacerach na powierzchni Księżyca.
To właśnie z myślą o nadchodzącej załogowej misji Artemis specjaliście opracowali kamerę, która ma wytrzymać okrutne warunki panujące na Srebrnym Globie. Do tego jeszcze ma wykonywać bardzo dobrej jakości zdjęcia.
Nazwa tego nowego gadżetu to The Handheld Universal Lunar Camera czyli w skrócie HULC. Aparat przeszedł rygorystyczne testy na terenach przypominających Księżyc na Lanzarote w Hiszpanii. Wszystko oczywiście w ramach programu szkoleniowego PANGEA.
Nowo opracowana kamera opiera się na dostępnych na rynku kamerach znanych z czułości na światło oraz zaawansowanych technologicznie obiektywach. Na Księżycu panują niezwykle trudne warunki. Temperatury wahają się od minus 200 do 120 stopni Celsjusza. Co więcej, na powierzchni Srebrnego Globu unosi się pył księżycowy, który wpływa destrukcyjnie na wszelkie powierzchnie, przez niezwykle ścierny charakter – czytamy na portalu.
Kamera została przez specjalistów z NASA wyposażona w specjalną osłonę chroniącą przed kurzem i pyłem oraz w izolację termiczną. Oczywiście mając na uwadze, że astronauta będzie uzbrojony w specjalne rękawice, to wszystkie przyciski zostały odpowiednio skonstruowane i ergonomicznie rozmieszczone na aparacie.
Kamera księżycowa będzie jednym z wielu narzędzi, których będą potrzebować na Księżycu, więc powinna być łatwa w obsłudze. Czynnik ludzki jest dla nas bardzo ważny, ponieważ chcemy, aby kamera była intuicyjna i nie obciążała załogi – powiedział Jeremy Myers, kierownik NASA odpowiedzialny za kamerę HULC.
Amerykańska agencja kosmiczna liczy na to, że dzięki między innymi takim aparatom zdoła zebrać jak najwięcej danych. To z kolei oznacza, że fotografowanie powierzchni Księżyca będzie jednym z kluczowych priorytetów przewidzianych dla załogi misji Artemis III w 2025 roku.
Odpowiednia kamera dla astronautów jest nie byle jakim wyzwaniem, gdyż zakłada się, że lądownik misji Artemis wyląduje w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Tam jak wiadomo jest niski poziom oświetlenia. Astronauci oprócz licznych zbliżeń będą także wykonywać panoramiczne zdjęcia, a także kręcić filmy. HULC czekają dalsze modyfikacje, gdyż zgodnie z oczekiwaniami agencji kosmicznej kamera ma być gotowa do niezawodnej pracy przez wiele lat.
Źródło: geekweek.pl
Czytaj też: Nowe odkrycie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Zderzenie galaktyk!
Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash