Archeolodzy w Trenczynie szukają tajnej komnaty

Archeolodzy prowadzą wykopaliska w krypcie zamku w Trenczynie, który znajduje się w zachodniej Słowacji. Zapisy historyczne sugerują, że w północnej jej ścianie może znajdować się wejście do drugiej komnaty.

Na Zamku Trenčín rozpoczęto nowe badania archeologiczne w kaplicy zamkowej sąsiadującej z Wieżą Mateusza, których głównym celem jest odkrycie gotyckiej krypty pod Kaplicą Pańską. Archeolodzy uważają, że za jedną ze ścian grobowca może znajdować się przejście prowadzące do innej komnaty.

Udało nam się odkryć oryginalne schody prowadzące do krypty i oczyścić około połowy budowli – powiedział archeolog Juraj Malec

Krypta została częściowo odsłonięta w drugiej połowie XX wieku, a dzisiejsi archeolodzy kontynuują prace rozpoczęte przez ich poprzedników.

Malec uważa, że sama krypta pochodzi z końca XVII wieku, kiedy to przeprowadzono przebudowę kaplicy.

Cesarzowa Barbara Cylejska

Kaplica i krypta zostały zbudowane przez Barbarę Cylejską, cesarzową rzymską i królową Węgier i Czech, która przebudowała średniowieczny zamek w XV wieku. Kaplica była przebudowywana jeszcze dwa razy, zanim została uszkodzona w pożarze w 1790 roku.

Malec wyjaśnił, że uważa się, że krypta została zasypana w latach 80. XX wieku.

Poprzedni kopacze uszkodzili sklepienie w dwóch miejscach i wrzucili do środka odpady – wyjaśnił Malec.

Archeolodzy opierają się również na szczegółowym dzienniku technicznym z poprzednich wykopalisk, datowanym na lata 1955–1956.

Przez wiele lat krypta była wykorzystywana jako buda dla psa stróżującego, a później jako pomieszczenie magazynowe.

Źródło: spectator.sme.sk

Czytaj też: Renowacja starożytnej świątyni w Egipcie ukazała żywe kolory i złoto

Grafika tytułowa: Arnis Rascal / PEXELS