Gry komputerowe polepszają relacje społeczne

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego wykazali, że mózgi osób grających razem w grę online były zsynchronizowane bez fizycznej obecności.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Helsinkach dotyczyło synchronizacji fal mózgowych.

Pary uczestników grały w grę, w której wspólnie kontrolowały samochód wyścigowy. Badanych fizycznie odseparowano w dwóch dźwiękoszczelnych pomieszczeniach. Naukowcy zbadali związek synchronizacji z interakcją i wydajnością w grze.

Na podstawie badań, uczeni doszli do wniosku, że synchronizacja międzymózgowa występuje podczas kooperacyjnych gier online. A zwiększona synchronizacja w pasmach częstotliwości alfa i gamma wiążą się z lepszą wydajnością. Związek między wydajnością a synchronizacją gamma można było obserwować przez cały czas.

„Udało nam się pokazać, że synchronizacja faz międzymózgowych może zachodzić bez obecności drugiej osoby. Otwiera to możliwość zbadania roli tego mechanizmu mózgu społecznego w interakcji online” – mówi doktor naukowy Valtteri Wikström.

Nasz mózg społeczny rozwinął się w komunikacji bezpośredniej, twarzą w twarz. Wydłużenie czasu spędzanego przed ekranem komputera budzi niepokój, zwłaszcza wśród rodziców, nauczycieli i prawodawców. Pojawiają się obawy o zachowanie tych relacji.

„Jeżeli uda nam się zbudować interaktywne doświadczenia cyfrowe, które aktywują podstawowe mechanizmy empatii, może to doprowadzić do lepszych relacji społecznych. Oraz dobrego samopoczucia i produktywności w Internecie” – mówi kierownik projektu Katri Saarikivi.

Czytaj także: „Straszna” prawda o grach ujrzała światło dzienne!