Misja Ax-3 zakończona. Udane „wodowanie” koło Daytona Beach!

Statek kosmiczny SpaceX Crew Dragon wylądował u wybrzeży Florydy, kończąc trzytygodniową prywatną misję Ax-3 dla Axiom Space.

Jak podają media wszystko przebiegło zgodnie z planem, od momentu wejścia w atmosferę po rozłożenie spadochronów hamujących.

Misja Ax-3 wystartowała 18 stycznia na pokładzie Falcona 9. Dowodził nią były astronauta NASA Michael López-Alegría, który również dowodził Ax-1 w 2022 r. Pilotem był Walter Villadei, oficer włoskich sił powietrznych. Alper Gezeravcı z Turcji i Marcus Wandt ze Szwecji byli specjalistami ds. misji. Warto dodać, że Marcus Wandt reprezentował Europejską Agencję Kosmiczną jako pierwszy astronauta w ramach krótkoterminowego projektu. Podczas ponad dwóch tygodni spędzonych na stacji cała czwórka przeprowadziła badania i działania edukacyjne.

Zła pogoda przedłużyła misję Axe-3 o prawie tydzień. Odłączenie statku od ISS zaplanowano na początek 3 lutego i lądowanie później tego samego dnia. Jednakże niesprzyjające warunki w miejscach wodowania opóźniły wydokowanie o kilka dni. Statek kosmiczny opuścił stację 7 lutego, rozpoczynając niezwykle długi dwudniowy tranzyt z powrotem na Ziemię.

Następna misja Axiom, czyli Ax-4, planowana jest nie wcześniej niż tej jesieni.

Sukces tych misji to ważny krok na naszej drodze do stacji Axiom, podkreślający nasze ciągłe wysiłki na rzecz rozszerzenia dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej – powiedział Michael Suffredini, dyrektor naczelny Axiom Space, cytowany przez portal.

Dla ESA była to także pokazanie jak agencja, współpracując z poszczególnymi państwami członkowskimi, może zapewnić nowe sposoby latania europejskim astronautom. Szczególnie jest to istotne ponieważ ESA już musi planować przyszłość po zakończeniu służby ISS. ESA, Axiom i szwedzka agencja kosmiczna podpisały w kwietniu 2023 roku porozumienie umożliwiające lot.

Przyspieszona misja Marcusa jako astronauty projektu ESA pokazała, że dzięki ESA Europa może być sprawna, elastyczna i gotowa na dołączenie do zmieniającego się krajobrazu lotów kosmicznych załogowych – powiedział w oświadczeniu Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA.

Misja Ax-3 była także pierwszym w tym roku załogowym startem SpaceX.

Podczas transmisji internetowej przedstawiającej wodowanie kapsuły SpaceX poinformowało, że planuje w tym roku pięć lub sześć misji załogowych. Obejmuje to misję Ax-3 i Ax-4, a także misję Crew-8 dla NASA zaplanowaną na 22 lutego oraz misję Crew-9 w sierpniu.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: W poszukiwaniu nowej Ziemi – czy znamy planety podobne do naszej?

Grafika tytułowa: Jérôme Boursier / Unsplash