Google mocno zaniepokojony konkurencją Chatbota GPT  

Chatbot AI ChatGPT może zagrozić potędze Google.  Jak donosi The New York Times, gigant wyszukiwania ogłosił „czerwony alarm” i przystąpił do budowy rywala dla tego i innych chatbotów opartych na sztucznej inteligencji.

ChatGPT stanowi poważne zagrożenie dla dominacji Google, głównie z powodu zdolność do dostarczania wielu informacji na dany temat. Program przesuwa granice tradycyjnych wyszukiwarek na zupełnie nowy poziom.

Dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, zwrócił się do pracowników z prośbą o reakcję na zagrożenie ChatGPT i tworzenie produktów AI, potrafiących to co groźny konkurent.

Gigant wyszukiwania zorganizuje w maju konferencję poświęconą zagadnieniom sztucznej inteligencji, a do tego czasu wszystkie zespoły w firmie mają za zadanie opracować nowe prototypy i produkty AI.

Jednak strategia Google dotycząca walki z ChatGPT i innymi chatbotami AI jest nieznana. Firma z Mountain View będzie musiała zdecydować, czy powinna udoskonalić swoją wyszukiwarkę, czy zbudować samodzielnego chatbota AI. Dyrektorzy Google ostrzegli, że branża nie będzie na nich czekać i powinni działać szybko.

Według informacji The Times, Google jest zaniepokojony wpływem sztucznej inteligencji na społeczeństwo, a kierownictwo firmy twierdzi, że mniejszym firmom łatwiej jest wdrażać zaawansowaną technologię sztucznej inteligencji. ChatGPT znalazł się ostatnio pod ostrzałem za tworzenie toksycznych i niepopularnych politycznie odpowiedzi. Microsoft i Meta również musiały usunąć swoje chatboty z podobnych powodów.

Innym planem Google jest udostępnienie technologii chatbota jako usługi przetwarzania w chmurze dla firm zewnętrznych i ograniczenie prototypów do 500 tys. użytkowników. Jednak włączenie technologii wyszukiwania do chatbota może odciągnąć użytkowników od stron wyszukiwania Google, co oznacza, że ​​firma będzie zarabiać mniej na reklamach. Według Amra Awadallaha, byłego pracownika Google i Yahoo, Google ma problem z modelem biznesowym.

Czytaj także: Chatbot uznany za osobę przez pracownika Google