Na narty do Arabii Saudyjskiej?

Ambitny projekt Arabii Saudyjskiej budowy The Line, miasta przyszłości, to jeden z wielu elementów większego przedsięwzięcia o nazwie NEOM.

Obejmuje on także miejsce zwane Trojena, gdzie powstanie pierwszy w Zatoce Perskiej ośrodek narciarski na świeżym powietrzu.

NEOM, połączenie greckiego słowa Neo, oznaczającego nowy i pierwszej litery M arabskiego słowa oznaczającego przyszłość, mustaqbal, jest pomysłem następcy tronu Arabii Saudyjskiej, Mohammeda bin Salmana.

Projekt jest częścią Wizji 2030 dla Królestwa Arabii Saudyjskiej. Ma na celu przenieść gospodarkę z produkcji ropy naftowej na źródła odnawialne. Teraz pojawiły się szczegóły dotyczące Trojeny, wyjątkowego całorocznego górskiego celu podróży.

Trojena, położona 50 km od wybrzeża Zatoki Akaba, obejmie obszar 60 kilometrów kwadratowych górzystego terenu na północy kraju. Wzniesienia mają od 1500 do 2600 metrów, a temperatury w niektórych częściach pasma górskiego spadają zimą poniżej zera stopni Celsjusza.

Saudyjczycy chcą wykorzystać te naturalne warunki, aby zbudować ośrodek narciarski na świeżym powietrzu, a nawet myślą o zorganizowaniu Zimowych Igrzysk Azjatyckich w 2029 roku.

Prace budowlane w wiosce narciarskiej mają się rozpocząć w tym roku i obejmują infrastrukturę sportową oraz elementy mieszkalne wokół. Saudi Vision 2030 ma również na celu rozwój sektora turystycznego na światowym poziomie w tym miejscu, który do końca dekady będzie mógł obsłużyć ponad pięć milionów odwiedzających.

Marki hotelarskie, które chcą być obecne w tej lokalizacji, planują oferować pełną gamę swoich usług, wzbogaconą o sale kinowe i najlepsze restauracje.

Czytaj także: Saudi Arabia is building the „center of the world”