Exploration Labs planuje misję na asteroidę Apophis
Exploration Labs planuje przeprowadzić w 2028 roku misję kosmiczną mającą na celu dotarcie do asteroidy Apophis, która w kwietniu 2029 r. przeleci w pobliżu Ziemi.
Podczas misji ExLabs zamierza umieścić trzy satelity na orbicie Apophis. Lot ma także na celu sprawdzenie systemów i oprogramowania na potrzeby przyszłych kampanii związanych z przechwytywaniem i przemieszczaniem planetoid bliskich Ziemi na stabilne orbity w celu pozyskiwania zasobów.
We współpracy z rządami i partnerami komercyjnymi tworzymy wyjątkowe partnerstwo, aby umożliwić nowy model tańszych misji – powiedział SpaceNews Matthew Schmidgall, dyrektor generalny ExLabs.
ExLabs opracowuje ogromny modułowy statek kosmiczny, który będzie mógł pomieścić ładunki partnerów, a także robotykę do przechwytywania i transportu obiektów kosmicznych do nowych lokalizacji.
W 2023 roku firma ExLabs ogłosiła zawarcie kontraktu SpaceWERX Small Business Innovation Research o wartości 1,7 miliona dolarów na technologię związaną z autonomicznym przechwytywaniem i pozyskiwaniem obiektów kosmicznych.Na początku tego roku firma ExLabs przeniosła się do obiektu o powierzchni 9 000 metrów kwadratowych w Long Beach. Zakład jest przystosowany do wytwarzania statków kosmicznych, które są znacznie większe niż standardowe platformy, ponieważ pozyskiwanie asteroid wymaga dużej masy, mocy i ładowności.
ExLabs zostało założone w 2023 roku przez byłego partnera zarządzającego Rocket Motorsports Matthew Schmidgall’a i Miguela Pascuala, byłego starszego inżyniera systemów Boeinga.
Jak podaje portal NASA wyraziła również zainteresowanie tanimi misjami do Apophis. Ponadto należąca do agencji sonda kosmiczna OSIRIS-APEX ma również spotkać się z Apophisem w 2029 roku.
Asteroida Apophis została odkryta 19 czerwca 2004 roku przez Roya Tuckera, Davida Tholena oraz Fabrizio Bernardiego w ramach finansowanego przez NASA programu poszukiwania planetoid Uniwersytetu Hawajskiego w Kitt Peak National Observatory w Arizonie.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Amerykańsko-indyjski projekt kosmiczny NISAR opóźniony
Grafika tytułowa: Peter Schmidt / Pixabay