ESA planuje w maju wystrzelenie satelity EarthCARE 

Satelita do obserwacji Ziemi – EarthCARE (Cloud, Aerosol and Radiation Explorer) jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej i Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA).

Jak podaje ESA w komunikacie, satelita zbada rolę, jaką odgrywają chmury i aerozole w odbijaniu padającego promieniowania słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną i wychwytywaniu promieniowania podczerwonego emitowanego z powierzchni Ziemi, aby lepiej zrozumieć ewolucję temperatury Ziemi. 

EarthCARE wykorzysta wysokowydajną technologię lidarową i radarową, której nigdy wcześniej nie zastosowano w przestrzeni kosmicznej, a celem będzie dostarczenie bezprecedensowych zbiorów danych. Jak wyjaśnia ESA dane te umożliwią naukowcom badanie powiązań między chmurami, aerozolami i promieniowaniem z dokładnością, która znacznie poprawi nasze zrozumienie tych zjawisk.

ESA podkreśla, że misja EarthCARE jest największą i najbardziej złożoną. Satelita jest wyposażony w szereg zaawansowanych instrumentów. Wśród niech jest m.in. lidar atmosferyczny (ATLID), który zapewni pionowe profile aerozoli i cienkich chmur. Będzie działać na długości fali 355 nm i będzie wyposażony w odbiornik o wysokiej rozdzielczości widmowej i kanał depolaryzacyjny. Z kolei radar do profilowania chmur (CPR) umożliwi pomiary pionowych profili chmur i umożliwi obserwację prędkości pionowych cząstek chmur za pomocą pomiarów dopplerowskich. Kamera wielospektralna (MSI) w EarthCARE będzie dostarczać informacje o chmurach i aerozolach z kanałów w zakresie widzialnym, bliskiej podczerwieni, krótkofalowej i termicznej podczerwieni. Radiometr szerokopasmowy (BBR) umożliwi pomiary promieniowania i strumieni górnych warstw atmosfery.

Źródło: ESA

Czytaj też: Chińska firma iSpace i udany kolejny testowy start rakiety

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash