ESA chce dokładnie zbadać Wenus. Niebawem wybór wykonawcy projektu!
Następna misja ESA na Wenus została oficjalnie przyjęta przez Komitet Programu Naukowego Agencji. Sonda EnVision będzie badać Wenus od jej wewnętrznego jądra po zewnętrzną atmosferę, dając nowy, ważny wgląd w historię planety, aktywność geologiczną i klimat.
Jeszcze w tym roku ma być wybrany europejski wykonawca, który rozpocznie prace mające na celu sfinalizowanie projektu i budowę statku kosmicznego. Przewiduje się, że EnVision wystartuje na rakiecie Ariane 6 w 2031 roku. Planowany czas badań naukowych to 4 lata ziemskie.
Odkąd misję wybrano w 2021 r., przeszliśmy od ogólnych celów naukowych do konkretnego planu misji. Jesteśmy bardzo podekscytowani przejściem do następnego kroku. EnVision odpowie na zadawane od dawna otwarte pytania dotyczące Wenus, prawdopodobnie najmniej poznanej z planet ziemskich Układu Słonecznego – powiedział Thomas Voirin, kierownik badań w ESA EnVision, cytowany w komunikacie.
Wenus jest najbliższym sąsiadem Ziemi – znacznie bliżej niż Mars – i jest bardzo podobna do naszej macierzystej planety pod względem masy i rozmiarów. Jednak w przeciwieństwie do Ziemi nie jest to przyjemne miejsce do odwiedzenia. Ze skalistych ciał Układu Słonecznego ma najgęstszą atmosferę i jest całkowicie pokryta warstwami grubych chmur zbudowanych głównie z kwasu siarkowego. Na powierzchni Wenus panuje średnio 464 stopni Celsjusza, a miażdżące ciśnienie powietrza jest 92 razy większe niż na powierzchni Ziemi.
ESA zakłada, że pomiary wykonane przez EnVision pomogą rozwikłać kluczowe tajemnice naszego gorącego sąsiada. Na przykład EnVision ujawni, w jaki sposób wulkany, tektonika płyt i uderzenia asteroid ukształtowały powierzchnię Wenus oraz jak aktywna geologicznie jest obecnie planeta. Misja zbada także wnętrze planety, zbierając dane na temat struktury i grubości jądra, płaszcza i skorupy. Na koniec zbada pogodę i klimat na Wenus, w tym wpływ na nie aktywności geologicznej na powierzchni.
Wyjątkowe dla EnVision jest podejście misji do badania całej planety jako systemu. Zbada powierzchnię, wnętrze i atmosferę Wenus z niespotykaną dotąd dokładnością, co pozwoli nam zrozumieć, w jaki sposób one działają i oddziałują na siebie. Na przykład EnVision wykorzysta wiele technik pomiarowych do wyszukiwania śladów aktywnego wulkanizmu na powierzchni i w atmosferze – powiedziała Anne Grete Straume-Lindner, naukowiec pracujący nad misją.
Partnerem w tym projekcie jest amerykańska agencja kosmiczna NASA. Misja EnVision będzie uzupełniać planowane misje amerykańskie VERITAS i DAVINCI.
Źródło: ESA
Czytaj też: Ostatnie przygotowania do wystrzelenia lądownika księżycowego Intuitive Machines
Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash