Ostatnie przygotowania do wystrzelenia lądownika księżycowego Intuitive Machines

Amerykańska agencja kosmiczna NASA i Intuitive Machines twierdzą, że znajdują się w końcowej fazie przygotowań do wystrzelenia pierwszej misji lądownika na Księżyc.

Na odprawie pod koniec stycznia urzędnicy NASA i przedstawiciele firmy poinformowali, że ich prace będą zmierzały do możliwego wystrzelenia lądownika w połowie lutego. Misja IM-1 będzie także przewozić ładunki od NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS), a także do celów komercyjnych.

Trent Martin, wiceprezes ds. systemów kosmicznych w Intuitive Machines, powiedział, że lądownik księżycowy, nazwany przez firmę Odysseus, został włączony do rakiety Falcon 9. Odmówił jednak podania konkretnej daty startu. 

Z jego słów wynika jednak, że próba lądowania na Księżycu zostanie podjęta 22 lutego. Firma podała wcześniej, że od startu IM-1 do lądowania na Księżycu zajmie to lądownikowi około tygodnia.

Start przesunięty

Intuitive Machines z siedzibą w Houston planowała wystrzelenie swojej misji IM-1 w okresie od 12 do 16 stycznia na pokładzie Falcona 9 z kompleksu startowego 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Jednak po uzgodnieniach ze SpaceX, firma zdecydowała na opóźnienie startu do następnego dostępnego okna. 

Misja IM- 1 wystartuje tak jak wcześniej planowano z kompleksu startowego 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, jedynego lądowiska obecnie zatwierdzonego do misji załogi Falcona 9 i wyposażonego do ładowania ciekłego tlenu i paliwa metanu do lądownika księżycowego.

IM-1 przewozi sześć ładunków demonstracyjnych naukowo-technologicznych NASA, takich jak laserowy retroreflektor, kamera stereoskopowa do badania smug pyłu wytwarzanych przez silniki lądownika oraz instrument radiotechniczny – podano na portalu.

IM-1 będzie drugą misją CLPS, która zostanie wystrzelona po lądowniku Peregrine firmy Astrobotic. Misja ta została jednak przerwana przez wyciek paliwa kilka godzin po wystrzeleniu, a statek kosmiczny ponownie wszedł w atmosferę ziemską 18 stycznia.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Bazy na Księżycu – czego mogą nas nauczyć?

Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash