Elon Musk ma zgodę na start rakiety Starship!

Federalna Administracja Lotnictwa w USA wydała długo oczekiwaną zgodę drugi lot testowy najpotężniejszej obecnie rakiety na świecie – Starship/ Super Heavy.

SpaceX poinformował, że start powinien odbyć się w piątek, 17 listopada br. Według Federalnej Administracji Lotnictwa firma Elona Muska spełniła wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska, polityki i odpowiedzialności finansowej.

Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Baku Elon Musk wskazał, że firma nie nastawia się za bardzo na pełny sukces drugiej próby i oszacował, że szanse na powodzenie to 50 procent – czytamy na portalu.

SpaceX planuje, że po oddzieleniu się od dolnego stopnia drugi segment rakiety ma kontynuować swój lot. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to Starship nie okrąży Ziemi, tylko wejdzie ponownie w ziemską atmosferę i powróci, aby ostatecznie wylądować u wybrzeży Hawajów.

Jak wskazał sam Elon Musk, najbardziej ryzykownym elementem lotu będzie separacja stopni. SpaceX zamierza zastosować metodę ”hot-staging”, która polega na uruchomieniu silników w górnym stopniu, gdy nadal będzie on przymocowany do boostera Super Heavy – czytamy także.

Pod koniec października Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych oraz podległa mu Straż Wybrzeża USA wydały komunikat do marynarzy pływających na statkach w pobliżu Zatoki Meksykańskiej o możliwym przeprowadzeniu startu systemu nośnego. Dla wielu ekspertów oznaczało to, że niebawem nastąpi start ogromnej rakiety.  

Starship jest ulokowany na platformie startowej w Starbase w Boca Chica w Teksasie. Docelowo to Starship ma zabrać astronautów na Księżyc w 2025 roku. Pojazd może zabrać na pokład 100 ton ładunku lub 100 osób.

Źródło: space24.pl/mk

Czytaj też: Jak wytworzyć tlen na Marsie? Pomoże sztuczna inteligencja!

Grafika tytułowa: Ocean Camera Space Corp. / Pexels