Duże inwestycje Amazona w elektromobilność w Europie

Amazon poinformował, że w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje ponad 1 miliard euro w elektryczne samochody dostawcze, ciężarówki i niskoemisyjne centra paczek w całej Europie.

Inwestycja oprócz osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla ma również na celu pobudzenie innowacji w branży transportowej. A także zachęcenie do rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Amerykański sprzedawca internetowy twierdzi, że inwestycja pomogłaby jego flocie elektrycznych vanów w Europie wzrosnąć ponad trzykrotnie. Z 3 tysięcy do ponad 10 tysięcy do 2025 roku. Obecna flota bezemisyjnych furgonetek dostarczyła w ubiegłym roku ponad 100 milionów paczek.

Amazon powiedział, że ma również nadzieję na zakup w nadchodzących latach ponad 1500 elektrycznych samochodów ciężarowych – wykorzystywanych do przesyłek „średniokilometrowych” do centrów przesyłek.

Największe zamówienie na elektryczne vany Amazona to 100 tysięcy pojazdów pochodzących od Rivian Automotive, z terminem dostarczenia do 2025 roku.

Firma poinformowała, że ​​oprócz pojazdów elektrycznych zainwestuje także w tysiące ładowarek w obiektach w całej Europie.

Amazon wykorzystał te centralnie zlokalizowane węzły, aby uruchomić nowe metody dostaw, w tym elektryczne rowery towarowe lub dostawy piesze. Wszystko po to, aby zmniejszyć emisję CO2, której zerowy poziom planuje osiągnąć do 2040 roku.

Czytaj także: Pierwsze elektryczne ciężarówki Tesla Semi dla Pepsi