Monitorowanie pracownika wbrew prawom człowieka

Amerykańska firma Chetu, zajmująca się usługami rozwoju oprogramowania zatrudniła telemarketera w Holandii. Od swojego nowego pracownika zażądała włączenia kamery internetowej.

Pracownik nie był zadowolony z bycia monitorowanym przez 8 godzin dziennie poprzez udostępnianie ekranu i przesyłanie strumieniowe z jego kamery internetowej. Kiedy odmówił, został zwolniony.

Firma określiła zachowanie nowego pracownika jako „odmowę pracy” i „niesubordynację”. Holenderski sąd nie zgodził się jednak z tym. Orzekł, że „instrukcje dotyczące włączania kamery internetowej są sprzeczne z poszanowaniem prywatności pracowników”. W swoim wyroku sąd posuwa się nawet do sugestii, że żądanie nadzoru poprzez kamerę internetową jest naruszeniem praw człowieka.

„Nie czuję się komfortowo, gdy jestem monitorowany przez kamerę przez 8 godzin dziennie. To naruszenie mojej prywatności i sprawia, że ​​czuję się naprawdę nieswojo. To jest powód, dla którego moja kamera nie jest włączona”. Tymi słowy anonimowy pracownik podsumował swoje odczucia u nowego pracodawcy.  

Pracownik pozwał Chetu do sądu za niesłuszne zwolnienie, a sąd orzekł na jego korzyść. Zarządził pokrycie kosztów sądowych pracownika, zwrot wynagrodzenia, grzywnę w wysokości 50 000 USD oraz nakaz usunięcia zakazu konkurencji. Sąd orzekł, że firma musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie, niewykorzystane dni urlopu oraz szereg innych kosztów.

„Śledzenie za pomocą kamery przez 8 godzin dziennie jest nieproporcjonalne i niedozwolone w Holandii”. Stwierdził sąd w swoim wyroku, a ponadto utwierdza w przekonaniu, że takie monitorowanie jest sprzeczne z prawami człowieka pracownika. Powołał się na Konwencję o ochronie Prawa człowieka i podstawowe wolności; „(…) monitoring wizyjny pracownika w miejscu pracy, ukryty lub nie, należy uznać za znaczną ingerencję w życie prywatne pracownika (…), a zatem [sąd] uważa, że ​​stanowi ingerencję w rozumieniu art. art. 8 [Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności]”.

Czytaj także: Xiaomi Mi Home Security Camera 360° PTZ 2K Pro – kamera do monitoringu