W pobliżu Watykanu odkryto ogrody cesarza Kaliguli
Robotnicy budowlani we Włoszech odkryli ogród liczący 2000 lat, który kiedyś należał do rzymskiego cesarza. W cieniu drzew mógł Kaligula podziwiać widok na rzekę Tybr.
Trawertynowe ściany ogrodu wychodzą na brzegi Tybru, rzeki, która przecina Rzym i znajduje się na wschód od Watykanu. Ruiny zostały odkopane, gdy robotnicy budowali nowy wiadukt na Piazza Pia, wynika z komunikatu włoskiego Ministerstwa Kultury.
Gdy archeolodzy usuwali gruz, znaleźli ołowianą rurę wodociągową z następującym napisem: „C(ai) Cæsaris Aug(usti) Germanici”. Naukowcy ustalili, że rycina odnosiła się do Gajusza Cezara Augusta Germanika, lepiej znanego jako Kaligula – czytamy na portalu.
Na podstawie inskrypcji badacze uważają, że ogród prawdopodobnie należał do niesławnego rzymskiego cesarza. Kaligula był znany nie tylko jako tyran i bezwzględny przywódca, ale także jako sadysta, który upokarzał swój senat. Kaligula objął tron w 37 r. n.e., a w 41 r. n.e. gwardia pretoriańska zamordowała cesarza.
W ogrodzie przyjmował poselstwa
Wniosek o ogrodzie poparty jest konkretnym fragmentem starożytnego tekstu „O poselstwie do Gajusza”, napisanego przez egipskiego filozofa Filona z Aleksandrii. Opisuje on, jak Kaligula spotkał się z przedstawicielem Żydów mieszkających w Aleksandrii w Egipcie, w dużym ogrodzie nad Tybrem.
Alessio De Cristofaro, archeolog ze Specjalnego Nadzoru Archeologii, Sztuk Pięknych i Krajobrazu, rządowej agencji w Rzymie, powiedział, że odkrycie jest znaczące, ponieważ Piazza Pia znajduje się w tej samej okolicy co „Horti Agrippinae”, ogród Agrypiny Starszej, matki Kaliguli.
Archeolodzy znaleźli na miejscu także płyty ceramiki z czasów rzymskich i terakotowe figurki przedstawiające sceny mitologiczne, które prawdopodobnie zdobiły dachy.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Spray do nosa na chorobę Alzheimera? Nowy obiecujący lek!
Grafika tytułowa: Arnold Straub / Unsplash