Droga Mleczna wykrzywia się. Naukowcy mają już podejrzanego?

Astronomowie od lat próbują zgłębić tajemnice naszej Galaktyki, której obrzeża wykazują niecodzienne odkształcenia. Droga Mleczna, mająca około 100 000 lat świetlnych średnicy, jest w kształcie płaskiego dysku, ale nowe badania sugerują, że coś wpływa na jej wykrzywienie. Naukowcy uważają, że może to być efekt oddziaływań z ciemną materią, której istnienie jest trudne do zaobserwowania, ale przypuszczalnie wpływa na struktury galaktyki.

Choć początkowe teorie mówiły o zderzeniach z galaktykami karłowatymi, które krążą wokół Drogi Mlecznej, nowe badania wskazują na możliwy wpływ ciemnej materii na kształt naszej galaktyki. Wiadomo, że każda duża galaktyka jest zanurzona w halo ciemnej materii, która stanowi większość jej masy. Tego typu materia, choć niewidoczna, może oddziaływać z widzialną materią w galaktyce, wywołując jej odkształcenia.

Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Aby uzyskać pełny obraz, astronomowie musieliby wysłać sondę poza naszą galaktykę, by móc dokładnie zmierzyć jej kształt. Niestety, z braku odpowiednich napędów, takie przedsięwzięcie wciąż pozostaje w sferze marzeń na wiele pokoleń.

W obliczu tych trudności naukowcy wykorzystali symulacje komputerowe, które pozwalają na tworzenie modeli oddziaływań w galaktyce. Mimo że wstępne badania skłaniają się ku ciemnej materii jako przyczynie wykrzywienia, konieczne są dalsze obserwacje, by ostatecznie potwierdzić tę hipotezę. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni zrozumieć, jak ta niewidoczna substancja kształtuje nasz kosmiczny dom.

Źródło: focus.pl

Czytaj też: Chiny eksperymentują z energią termojądrową

Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash