Chiny eksperymentują z energią termojądrową

W prowincji Anhui, w Chinach, dzieje się coraz więcej w dziedzinie energii termojądrowej, a naukowcy i władze kraju podjęli kolejne kroki ku rozwojowi tej nowatorskiej technologii. W miejscowości Hefei znajduje się już Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST), obiekt, który ustanowił rekordy w produkcji energii termojądrowej. Jednak Chiny nie zamierzają na tym poprzestać i zapowiadają kolejny, ambitny projekt w tym obszarze.

W Hefei powstaje nowy ośrodek badawczy – Comprehensive Research Facility for Fusion Technology (CRAFT), którego celem jest rozwój kluczowych technologii wykorzystywanych w syntezie jądrowej. Władze Pekinu zapowiadają, że nowa placówka stanie się centrum badań nad technologiami niezbędnymi do efektywnego wykorzystania energii termojądrowej, które mogą zrewolucjonizować przyszłość energetyczną nie tylko Chin, ale i całego świata.

Według naukowców, jedna z najnowszych idei związanych z termojądrową produkcją energii mówi o wykorzystaniu deuteru, izotopu wodoru, który znajduje się w wodzie morskiej. Zaledwie jeden litr tej wody może wygenerować tyle energii, ile zawiera 300 litrów benzyny. Takie perspektywy sprawiają, że synteza jądrowa jest traktowana jako potencjalnie bezpieczne i ekologiczne źródło energii, które nie wytwarza odpadów radioaktywnych, w odróżnieniu od tradycyjnego rozszczepienia jądrowego.

Zastępca dyrektora Instytutu Fizyki Plazmy w Hefei Institutes of Physical Science, Hu Jiansheng, podkreśla, że Chiny mogą być w stanie wykorzystać energię termojądrową w ciągu najbliższych 30 do 50 lat. Prace nad rozwojem tej technologii w CRAFT już trwają, a naukowcy są w trakcie testowania nowoczesnego sprzętu, który może w przyszłości zapewnić niezależność energetyczną i zrewolucjonizować globalny sektor energetyczny.

Źródło: rp.pl

Czytaj też: AI w służbie człowieka. Tym razem będzie badać dziury w drogach!

Grafika tytułowa: Zoltan Tasi / Unsplash