Dragon od SpaceX w drodze na ISS

Transportowy statek kosmiczny należący do SpaceX jest już w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Start odbył się bez przeszkód w przeciwieństwie do nieudanej misji Sojuza na stację.

Falcon 9 wystartował z kompleksu startowego Space Launch Complex (SLC) 40 na przylądku Canaveral o godzinie 16:55 czasu wschodniego. Ładunek rakiety, statek towarowy Dragon, został wystrzelony z górnego stopnia Falcona 12 minut po starcie.

Dragon leci z misją CRS-30 na ISS i zgodnie z planem i zadokuje do stacji 23 marca, pozostając tam przez około miesiąc. Statek kosmiczny przewozi 2841 kilogramów ładunku, w tym eksperymenty naukowe, zaopatrzenie dla załogi i sprzęt stacji.

Od tego czasu SpaceX zbudowało wieżę na SLC-40, która umożliwia ponowne wykorzystanie tej platformy do misji cargo, a ostatecznie także misji z załogą. W przypadku misji cargo ramię dostępu załogi umożliwia późny załadunek ładunku wrażliwego na około 24 godziny przed startem.

Jak tłumaczy SpaceX winda na nowym lądowisku została zmodernizowana w porównaniu do windy na LC-39A i ma inny system ewakuacji niż kosze z drutu ślizgowego na starszej wieży. Zamiast tego SLC-40 wykorzystuje zsypy, które można szybko rozwinąć, aby ludzie mogli się ewakuować.

SpaceX zbudowało wieżę na SLC-40, aby służyć jako kopia zapasowa dla LC-39A, łagodząc zatory na lądowiskach, tak jak w lutym, kiedy wystrzelenie misji lądownika księżycowego IM-1 z LC-39A opóźniło komercyjną załogę NASA Crew-8 misję z tego samego bloku o ponad tydzień – czytamy na portalu.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Start rosyjskiej rakiety Sojuz na ISS wstrzymany

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash