Dingo to dingo czy jednak pies? Nowe badania genetyczne

Nowe badania genetyczne pokazują, że współczesne psy dingo są nadal bardzo podobne do swoich przodków sprzed 3000 lat. Czy mieszają się jednak z psami domowymi?

Nowe badania pokazują, że australijskie psy dingo i współczesne psy mają ze sobą mniej wspólnego, niż kiedyś zakładano. Naukowcy badali starożytne pozostałości DNA psów dingo na całym kontynencie i znaleźli niewiele dowodów na krzyżowanie się obu linii psowatych.

Dingo – kolejny symbol Australii

Dingo to jeden z najbardziej znanych dzikich mieszkańców Australii. Uważa się, że pochodzą od grupy udomowionych psów, które zostały przywiezione na kontynent ponad 3000 lat temu, ale nie jest jasne, czy nowsze populacje dingo nadal mieszały się z psami.

Nowe badania prowadzili naukowcy z Queensland University Of Technology. Udało im się przeanalizować próbki DNA dingo zebrane z miejsc w całej Australii, przy czym najstarsze okazy pochodzą sprzed 2746 lat – a dokładniej sprzed przybycia innych ras psów na ten obszar.

Współczesne psy dingo wydają się być również bardzo podobne genetycznie do swoich przodków, z niewielkim wymieszaniem ich z psami domowymi. Odkryto nawet, że podgrupa psów dingo żyjących na wyspie K’gari nie ma żadnych oznak niedawnego pochodzenia od psów udomowionych.

Zrozumienie historycznej struktury populacji pomaga nam zachować rolę dingo w australijskiej ekologii i kulturze. Dingo są obecnie zagrożone przez śmiercionośne programy odstrzału, a nasze badania podkreślają znaczenie ochrony populacji w parkach narodowych i poza nimi – powiedziała Sally Wasef, paleogenetyczka z QUT School of Biomedical Sciences.

Odkrycia zespołu zostało opublikowane w czasopiśmie PNAS.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: Hipopotamy potrafią „latać”? Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się nagraniom

Grafika tytułowa: Craig Manners / Unsplash