Hipopotamy potrafią „latać”? Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się nagraniom
Ważące tysiące kilogramów hipopotamy podczas biegu kłusem, na krótką fazę lotu zawisają w powietrzu. Ich ciała są znacznie bardziej elastyczne niż wcześniej przypuszczano.
Zgodnie z niedawno przeprowadzonym badaniem przez Royal Veterinary College na University of London, hipopotam to choć piąty najcięższy ssak lądowy, to jest jednak w stanie wzbić się w powietrze, kłusując z dużą prędkością.
Naukowcy analizowali nagrania 169 różnych kroków 32 hipopotamów i stwierdzili, że nigdy nie zauważyli galopu. Zamiast tego, niezwykle umięśnione ssaki trzymały się kłusu (lub prawie kłusu), w którym ich stopy uderzają o ziemię parami po przekątnej.
Podczas biegu ich kłus charakteryzował się krótką fazą powietrzną, a mianowicie przy szczytowych prędkościach hipopotamy spędzały około 15 procent każdego kroku całkowicie w powietrzu. Ta faza powietrzna, według wiedzy badaczy, nie była wcześniej zgłaszana – czytamy na portalu.
Ich skłonność do kłusu to „niezwykły wzór dla dużych ssaków lądowych”, według badaczy. Na przykład nosorożce i żyrafy stosują różne wzory chodu przy różnych prędkościach.
Hipopotamy spędzają większość dnia w wodzie, ale o zmierzchu „wychodzą na ląd”, aby w ciemności paść się na trawie. Główny autor badania John R. Hutchinson, profesor biomechaniki ewolucyjnej w Royal Veterinary College podkreślił, że ich wodna i czasami agresywna natura sprawia, że ssaki te są trudne do zbadania.
Źródło: gizmodo.com
Czytaj też: Bałtyccy poganie importowali konie ze Skandynawii, ale nie jeździli na nich?
Grafika tytułowa: Stefan Steinbauer / Unsplash