Defense Unicorns pomoże Siłom Kosmicznym USA

Startup Defense Unicorns zdobył kontrakt o wartości 15 milionów dolarów na aktualizację systemów informatycznych i aplikacji używanych do wspierania wystrzeliwania rakiet w dwóch bazach kosmicznych.

Defense Unicorns ma siedzibę w Colorado Springs w Kolorado. Kontrakt otrzymała od SpaceWERX, czyli technologicznego ramienia Sił Kosmicznych USA. Umowa dla firmy Defense Unicorns obowiązuje przez ponad pięć lat.

Jak podaje współzałożyciel Defense Unicorns Andrew Greene, firma została założona trzy lata temu przez byłych programistów związanych z Departamentem Obrony USA. Specjalizuje się w przenoszeniu starszych systemów wojskowych, które zazwyczaj są odłączone od internetu, do cyfrowej infrastruktury IT.

Według niego modernizacja oprogramowania jest bardzo potrzebna na poligonach sił kosmicznych w Cape Canaveral na Florydzie oraz w bazie sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Obecne aplikacje używane na przykład do monitorowania warunków pogodowych i stanu sprzętu rakiety nośnej znajdują się w starszych systemach typu „stovepipe” i są unikalne dla każdej serii. 

Siły Kosmiczne USA potrzebują nowoczesnych systemów IT

Greene dodał, że w obliczu szybkiego wzrostu tempa komercyjnych startów Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych muszą szybko integrować i wdrażać nowe technologie.

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (United States Space Force, USSF) zostały oficjalnie utworzone 20 grudnia 2019 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę o finansowaniu obrony narodowej na rok 2020. Utworzenie Sił Kosmicznych było jednym z kluczowych punktów tej ustawy.

Siły Kosmiczne mają stanowić odrębną gałąź sił zbrojnych i mają skupiać się na dziedzinie kosmicznej, w tym na zapewnianiu bezpieczeństwa przestrzeni kosmicznej, monitorowaniu satelitów, prowadzeniu działań w cyberprzestrzeni kosmicznej oraz opracowywaniu i utrzymywaniu systemów kosmicznych.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Ogromny Airbus Beluga przewiózł satelitę Eutelsat 36D do USA

Grafika tytułowa: Paul Weaver / Unsplash