Ogromny Airbus Beluga przewiózł satelitę Eutelsat 36D do USA

Zbudowany przez firmę Airbus geostacjonarny satelita komunikacyjny Eutelsat 36D wylądował w Sanford na Florydzie.

Pod koniec marca rakieta SpaceX Falcon 9 ma wystartować z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego i umieścić satelitę na orbicie. Na miejsce startu, ważącego około 5000 kilogramów satelitę ma dowieźć ciężarówka.

Eutelsat 36D wyruszył samolotem Airbus BelugaST (Super Transporter) z Francji, gdzie znajduje się siedziba producenta satelity. To już trzeci lot alternatywnego producenta dla ukraińskiego samolotu Antonow. Airbus dwa lata temu zaczął oferować usługi transportu ponadgabarytowego.

Francuski operator floty Eutelsat zamówił satelitę w 2021 r., aby zastąpić Eutelsata 36B, zanim skończy mu się paliwo w 2026 r. Satelita ten od ponad 14 lat świadczy usługi telewizyjne i usługi rządowe w Afryce, Rosji i Europie.

Eutelsat 36D ma 70 transponderów pasma Ku i opiera się na platformie Airbus Eurostar Neo z napędem całkowicie elektrycznym, co oznacza, że dotarcie na odpowiednią orbitę i wejście do służby zajmie od pięciu do sześciu miesięcy po wystrzeleniu.

Airbus ma nadzieję przyciągnąć więcej klientów zainteresowanych satelitami transportowymi zbudowanymi przez inne firmy niż on sam, po uzyskaniu w listopadzie certyfikatu uprawniającego do świadczenia usług w ramach dedykowanej linii lotniczej.

Jak powiedział rzecznik firmy Airbus, Francisco Cadena, Beluga ma świadczyć usługi uzupełniające, a nie stanowić bezpośrednią konkurencję dla Antonowa.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: Andy Rudorfer / Unsplash