Czujniki potu wykryją infekcje

Odkąd Fitbit i Apple Watch zrewolucjonizowały szeroko zakrojone monitorowanie zdrowia za pomocą czujników do noszenia, wiele nowych badań starało się przesuwać granice możliwości tych urządzeń.

Teraz zespół bioinżynierów z University of Texas w Dallas nawiązał współpracę z EnLiSense LLC. Stworzą czujnik, który może identyfikować występowanie infekcji poprzez pot.

Pot jest bogatym źródłem danych chemicznych, które mogą pomóc lekarzom określić, co dzieje się w ludzkim ciele – wyjaśniają naukowcy. W pocie występują cząsteczki, od prostych jonów naładowanych elektrycznie po bardziej złożone białka. Lekarze mogą używać potu do diagnozowania niektórych chorób, odkrywania używania narkotyków i optymalizacji wyników sportowych

Badanie, opublikowane w Advanced Materials Technologies wykazało, że czujnik potu może wykryć dwa ważne biomarkery. Jeden znany jako białko indukowane promieniowaniem gamma (IP-10), drugi jako ligand indukujący apoptozę związany z czynnikiem martwicy nowotworu (TRAIL).

Jeśli czujnik do noszenia wykryje podwyższony poziom któregokolwiek z biomarkerów w pocie, jest bardzo prawdopodobnie, że w ciele występuje burza cytokin. Jest to reakcją immunologiczna, która pojawia się, gdy organizm ludzki ma poważna infekcję.

Dr Shalini Prasad, szefowa bioinżynierii, opisuje, jak przełomowe jest wykrywanie tych markerów za pomocą potu.

„Nasza praca jest pionierska. Do tej pory nie było jasne czy te cząsteczki były obecne w pocie” – powiedziała dr Prasad.

„Ustaliliśmy, że nasza niskoobjętościowa pasywna technologia potu jest rzeczywiście w stanie zmierzyć te biomarkery” – dodała.

Czujniki do noszenia, takie jak Fitbit i Apple Watch, śledzą aktywność fizyczną użytkowników i niektóre oznaki życiowe, takie jak tętno. Nie dostarczają jednak danych o stanie zdrowia na poziomie molekularnym. Teraz naukowcy twierdzą, że „inteligentne” opaski z wbudowanymi czujnikami potu mogą bezprzewodowo synchronizować dane w czasie rzeczywistym ze smartfonami. Za pomocą technologii Bluetooth.

Czytaj także: Pierścienie monitorujące zdrowie w nowej odsłonie