Cmentarz spod Ołomuńca cennym odkryciem archeologów!
Ważne odkrycie archeologów w pobliżu Ołomuńca ujawniło największe miejsce pochówku kultury nitrzańskiej i rzuca nowe światło na starożytne zwyczaje pogrzebowe.
Archeolodzy z Ołomunieckiego Centrum Archeologicznego (ACO) dokonali niezwykłego odkrycia w pobliżu Ołomuńca podczas prowadzenia wykopalisk wzdłuż przyszłej trasy autostrady między Křelovem a Neředínem. Odkryto dwa znaczące miejsca pochówku, w tym największe znalezione miejsce pochówku z kultury nitrzańskiej z wczesnej epoki brązu na Morawach Środkowych.
To rozległe stanowisko, datowane na lata 2100-1800 p.n.e., jest uważane za jedno z najważniejszych odkryć w badaniach tej kultury, z łącznie 130 zidentyfikowanymi grobami.
„Dzięki analizom laboratoryjnym możemy zrekonstruować wygląd fizyczny ówczesnych mieszkańców, ich stan zdrowia, nawyki żywieniowe, relacje genetyczne i strategie migracyjne” – wyjaśnia główna badaczka Vendula Vránová w komunikacie prasowym.
Wgląd w starożytne praktyki pochówków
Groby zawierały nie tylko szczątki szkieletowe, ale także towary, takie jak ozdoby miedziane, koraliki z kości, kamienne groty strzał, miedziany pierścień i szydła z kości. Co ciekawe, niektóre z grobów wykazywały oznaki manipulacji pośmiertnych, co sugeruje, że przejściowe rytuały pogrzebowe były wykonywane nawet po śmierci. Wskazuje to na złożony związek ze śmiercią i życiem pozagrobowym w tej kulturze.
Badania archeologiczne wzdłuż trasy D35 były prowadzone od sierpnia 2023 do kwietnia 2024 roku. Kolejna faza obejmie analizę odkrytych artefaktów i szczątków szkieletowych. Analizy laboratoryjne mają na celu zapewnienie nowego wglądu w cechy fizyczne, zdrowie, dietę i relacje genetyczne starożytnych mieszkańców tego regionu.
Źródło: archaeology.org /expats.cz
Czytaj też: Fort z czasów cesarza Konstantyna II odkryty w wyjątkowym miejscu!
Grafika tytułowa: Jessica Rigollot / Unsplash