Fort z czasów cesarza Konstantyna II odkryty w wyjątkowym miejscu!
Archeolodzy odkryli w w południowo-wschodniej Turcji pozostałości rzymskiej budowli wojskowej datowanej na IV wiek naszej ery, kiedy panował cesarz Konstantyn II.
Odkrycie rzymskiej budowli wojskowej potwierdziło historyczne zapisy o istnieniu takiej twierdzy za panowania cesarza Konstancjusza II.
Nowo odkrytą konstrukcję znaleziono w Hasankeyf, jednym z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miejsc na świecie. Na przestrzeni 10 000 lat ponad 20 kultur – w tym Asyryjczycy, Bizantyjczycy i Osmanowie – zbudowało tę osadę nad rzeką Tygrys.
Granica z Persją
Kiedy Rzymianie przybyli do Hasankeyf, zbudowali fort, aby patrolować granicę swojego imperium z Persją. Chociaż zapisy historyczne wspominają o forcie, a wykopaliska archeologiczne trwają od lat 80., fort nie został zlokalizowany aż do tego lata, kiedy to został odkryty przez zespół badaczy pod przewodnictwem Zekai Erdala, historyka sztuki z Uniwersytetu Mardin Artuklu.
Zekai Erdal konsultował się z rzymskimi ekspertami od architektury, aby zidentyfikować duże, blokowe kamienie jako pozostałości techniki budowy murów „opus isodomum”. Rzymianie regularnie stosowali tę metodę w lokalnych budynkach publicznych, ale nie jest ona często spotykana w prowincjach imperium.
Niewiele wiadomo o tym starożytnym forcie, który kiedyś nazywał się Cepha, od aramejskiego słowa oznaczającego „skałę”. W latach 350. Konstantyn II zbudował szereg fortec, w tym Cepha, w strategicznie ważnych miejscach wzdłuż wschodniej granicy Cesarstwa Rzymskiego, aby chronić miejscową ludność przed perskimi najazdami. Chociaż rzymski cesarz Jowisz i perski król Szapur II zawarli traktat pokojowy w 363 r., Cepha pozostała rzymską twierdzą i placówką wojskową.
Odkryto wiele artefaktów
Jak donosi Daily Sabah, archeologiczne wykopaliska w Hasankeyf na przestrzeni lat ujawniły przedmioty z różnych okresów. Wśród artefaktów znajdują się gliniana figurka konia z epoki żelaza, freski kwiatowe z XIII–XIV wieku oraz muzułmańskie trumny z okresu osmańskiego.
Podczas wykopalisk w 2023 r. Erdal i jego zespół znaleźli 800-letnią „misę leczniczą”z napisami zaklęć stosowanych w medycynie ludowej. Ponadto odnaleźli dwa pierścienie wykonane z kości i półszlachetny kamień agat, który łucznicy w średniowieczu prawdopodobnie stosowali do ochrony palców.
Źródło: livescience.com/Daily Sabah
Czytaj też: Odnaleziono tajemniczą, zatopioną świątynię
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E