Zaginione miasto Portugalczyków w amazońskiej dżungli

Archeolodzy odkryli zaginione miasto kolonialne w amazońskiej dżungli, którego początki sięgają XVIII wieku.

Zdaniem Eduardo Nevesa, dyrektora Muzeum Archeologii i Etnografii Uniwersytetu w São Paulo, który kierował zespołem badawczym, portugalska osada pojawiała się już wcześniej na niektórych mapach, ale jej dokładna lokalizacja nie była znana.

– Udało nam się zidentyfikować układ ulic tego miasta, co również było fascynującym odkryciem – powiedział Eduardo Neves, cytowany przez portal.

Kolonizacja terenu obejmującego obecną Brazylię, rozpoczęła się w 1500 r., kiedy odkrywca Pedro Álvares Cabral rościł sobie prawa do tych terenów dla Portugalii. Przez następne trzy stulecia Portugalia ustanowiła administrację kolonialną, eksploatując brazylijskie zasoby naturalne, w szczególności cukier, złoto i kawę, przy pomocy pracy niewolników – głównie transportowanych z Afryki. Kolonia stała się ważnym atutem gospodarczym Portugalii, ale na początku XIX wieku, pod wodzą księcia Don Pedro I, Brazylia ogłosiła niepodległość, kończąc tym samym ponad 300-letnie rządy kolonialne.

Odkrycie kolonialnego miasta w Amazonii zostało ogłoszone podczas wydarzenia zorganizowanego przez Muzeum Amazonii w Manaus w ramach projektu Amazônia Revelada. Celem projektu jest identyfikacja stanowisk archeologicznych w różnych częściach Amazonii poprzez połączenie najnowocześniejszej technologii z tradycyjną wiedzą ludów leśnych.

– Chcemy zarejestrować te stanowiska archeologiczne, aby uczynić je częścią naszego dziedzictwa i stworzyć dodatkową warstwę ochrony dla tych terytoriów – powiedział Neves.

Projekt będzie obejmował dwie uzupełniające się strategie. Pierwsza to badanie lasu deszczowego za pomocą technologii LIDAR w celu identyfikacji stanowisk archeologicznych ukrytych przez roślinność.

Drugim głównym elementem projektu Amazônia Revelada są badania przeprowadzone przez lokalnych badaczy, którzy są członkami rdzennych i tradycyjnych ludów zamieszkujących te terytoria. Badacze ci będą rejestrować stanowiska archeologiczne lub miejsca, które są ważne dla społeczności.

Region Amazonii jest zamieszkany od co najmniej 11 000–12 000 lat, choć starsze artefakty wskazują na możliwość osadnictwa jeszcze wcześniejszego, co potencjalnie przesuwa datę na 13 000 lat lub więcej.

Źródło: newsweek.com

Czytaj też: Cmentarz spod Ołomuńca cennym odkryciem archeologów!

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E