Ciekawe wyniki badań Marsa
Stary, dobry Curiosity, marsjański łazik NASA właśnie dostarczył informacje na temat kluczowego składnika życia na Czerwonej Planecie.
Naukowcy, z dostarczonych danych po raz pierwszy zmierzyli całkowity węgiel organiczny w marsjańskich skałach. O wynikach poinformowali w oświadczeniu prasowym. Badania pokazały, że ten kluczowy składnik życia występuje na Marsie w obfitych ilościach.
„Całkowity węgiel organiczny jest jednym z kilku pomiarów, które pomagają nam zrozumieć, ile materiału jest dostępnego jako surowiec dla chemii prebiotycznej i potencjalnie biologii”. Powiedziała Jennifer Stern z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland.
„Znaleźliśmy co najmniej 200 do 273 części na milion węgla organicznego. Jest to ilość porównywalna lub nawet większa niż ilość znaleziona w skałach w bardzo ubogich miejscach na Ziemi. Takich jak części pustyni Atakama w Ameryce Południowej i nie tylko. niż wykryto w meteorytach marsjańskich”.
Węgiel organiczny, który badali naukowcy, jest podstawą cząsteczek organicznych i jest używany przez wszystkie znane formy życia. Przeprowadzony pomiar nie udowadnia istnienia życia na Czerwonej Planecie, wskazuje natomiast, że warunki tam panujące mogły kiedyś sprzyjać rozwojowi życia.
Łazik Curiosity pobrał próbki materiału z formacji Yellowknife Bay w kraterze Gale, miejscu, gdzie przed wiekami istniało jezioro. Wszystkie informacje zostaną przeanalizowane wraz z innymi niedawnymi odkryciami. Takimi jak fotograficzne dowody łazika Perseverance pokazującymi, że krater, z którego pobrano materiał był kiedyś dużym jeziorem z przepływającą rzeką.
Zebrane próbki zostaną dostarczone na Ziemię w ramach misji Mars Sample Return. Odbędzie się ona w latach 30 – tych naszego wieku.
Czytaj także: Kolejne dziwne kształty na Marsie