Deepfake wykorzystywane do aplikowania o pracę

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) ostrzega przed wzrastającą liczbą wykorzystywania przez cyberprzestępców deepfake’ów, służących do ubiegania się o stanowiska pracy zdalnej.

Generowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji lub uczenia maszynowego deepfake  idealnie podszywają się pod oryginał, tak że trudno je odróżnić.

Komunikat opublikowany dziś w Centrum Skarg na Przestępczość Internetową (IC3) FBI zwraca uwagę, że deepfake wykorzystywane do ubiegania się o stanowiska online zawiera przekonująco zmienione filmy lub obrazy.

Aplikacje online, w których pojawiają się oszustwa obejmują stanowiska w działach związanych z technologią. W przypadku zatrudnienia umożliwiłyby przestępcom uzyskanie dostępu do poufnych informacji firmy i klientów.

„Praca zdalna lub praca z domu zidentyfikowana w tych raportach obejmuje technologie informacyjne i programowanie komputerowe, bazy danych i funkcje pracy związane z oprogramowaniem” – poinformowało FBI. „Należy zauważyć, że niektóre zgłoszone pozycje obejmują dostęp do danych osobowych klientów, danych finansowych, korporacyjnych baz danych IT i informacji zastrzeżonych”.

Na szczęście niektóre z oszustw są w miarę łatwe do zidentyfikowania. Najczęściej ze względu na niedopasowania synchronizacji głównie głosu z ruchami ust.

FBI zwraca się do ofiar, których wizerunki zostały użyte przez cybersprzestępców do zgłaszania przypadków za pośrednictwem platformy IC3 i dołączenia informacji, które pomogłyby zidentyfikować oszustów stojących za tymi próbami (np. adresy IP lub e-mail, numery telefonów lub nazwiska).

Organy ścigania wyrażają zaniepokojenie z powodu coraz częstszych i coraz lepiej naśladujących oryginał oszustw.

Czytaj także: Deepfake z Muskiem oszukuje posiadaczy kryptowalut